Kde se mohu dožadovat spravedlnosti???

Stando, děkuji moc za odpověď. Jde konkrétně o mojí kamarádku, zaměstnavatel na žádosti o vydání výplatní pásky nereaguje a čistou mzdu jí vypočetl jen 9200,–Kč. Kam se tedy může obrátit o pomoc? Je už zoufalá… Děkuji moc, Lucka

Nejlepší odpověď
standa

Na ignoranty se musí použít jiná ´ráže´ 🙂

1. Ať kamarádka napíše dopis, ve kterém jzaměstnavatele (opakovaně) vyzve ke splnění jeho povinnosti, které vyplývají z ustanovení § 142, odstavec 4 zákoníku práce s tím, že jej s odvoláním na druhou větu tohoto odstavce zároveň žádá, aby ji předložil doklady, na jejichž základě mzdu vypočetl. Do dopisu nechť uvede lhůtu (např. do 3 prac.dní), do kdy tyto dokumenty očekává.

Zároveň ať do dopisu uvede jaké další kroky budou podniknuty pokud výzva nebude v termínu splněna:

  • oznámení Oblastnímu inspektorátu práce s podnětem k provedení kontroly v dodržování pracovně-právních ´povinnosti´ zaměstnavatele
  • upozornění, že pokud nebude vyplacena celá mzda podle pracovní smlouvy a platového výměru v zákonném termínu, tak bude ze strany zaměstnance podáno oznámení o okamžitém zrušení pracovního poměru podle ustanovení § 56/b s nárokem na odstupné.

Dovětek:
výše uvedené se však musí opírat o prokazatelná pochybení ze strany zaměstnavatele, zejména o fakt, zda zaměstnanec řádně odpracoval celý fond pracovní doby, za který mů náleží 12.000 Kč hrubého, zda jsou řádně uplatněny slevy na daň zpříjmu (tedy podepsané tzv. růžové prohlášení, kde je uvedeno, že zaměstnanec žádá uplatit slevu na sebe jako poplatníka a na své dítě)