ReHu

Kde nebo jak zjistím, jak hustě je potřeba mít omotané vodovodní trubky hřejícím kabelem, aby v mrazech nezamrzla voda?

Nebo za jakých podmínek stačí na trubky položit z hřejícího kabelu „hada“?
Jsou tam položené 2 a 3 trubky.
Dík.

Odpovědi
Drap

Výpočet by byl o něco složitější. Záleží na prostředí v jakém jsou trubky uloženy, na průměru trubek , na vzdálenosti a podobně. Odhadem lze předpokládat, že pokud budou trubky v domě, stačí obtočit velmi volným hadem.

Kepler

Elektrické topné kabely se zpravidla neomotávají, jen s každou trubkou musí být v přímém kontaktu a po celé délce. Prostě se přibalí do izolace. Jaký výkon a jaký typ kabelu je potřebný v konkrétních podmínkách zpravidla uvádí výrobce. Často se používají samoregulační kabely.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Elektrooh%C5%99ev

Dochy

Keplere: Ten přímý kontakt se nejsnáze zajistí tak, že se trubka omotá kabelem volnou šroubovicí (tím myslím šroubovicí s velmi velkým stoupáním,, řádově desítky centimetrů na závit) a nějakým způsobem napružením kabelu. Tím se dá zajistit bezproblémový kontakt po většinu délky. Jinak bys kabel musel mechanicky přitlačovat k trubce po celé délce a to nemusí být zas tak jednoduché.

Kepler

Může být, ale ta izolace kolem to taky může jistit.