Adam

Kde leží chrám svaté Barbory?

Nejlepší odpověď
Ivy5

V Kutné Hoře

Další odpovědi
alenka901

Chrám svaté Barbory je trojlodní gotický kostel ve městě Kutná Hora.

Důvod jeho výstavby je zcela unikátní. Chrám totiž nebyl vystavěn na popud některé církevní instituce, například kapituly či pro bohoslužebné potřeby farnosti, nýbrž byl od počátku zamýšlen jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Podle kanonického práva měl chrám původně status pouhé kaple. Architektonicky ovšem směle konkuroval Pražské katedrále. Vyjadřuje dobové napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a také mezi Kutnou horou a Sedleckým klášterem, na jehož pozemku bylo město vybudováno a jehož vlivu, ač bylo městem královským, podléhalo. Proto byl chrám také vybudován za městskými hradbami na pozemku Pražské kapituly.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Chr%C3%A1­m_svat%C3%A9_Bar­bory