Avatar uživatele
Registrovaný

Kde bere příroda informace pro mimikry? Z vlastní vůle organismu se to asi neděje nebo ano? Jak to, že chameleon zmizí?

Do podobné kategorie otázek bych vložil třeba to, jak ví rostlina, jakou má mít barvu, kvůli opylení a jak tu barvu vyrobí? Existenci symbiózy, mezi různými organismy, pokládám za podobnou záhadu.
Doplňuji:
DDarent - Jak ví chameleón že je nebo není zelený? To co jsi napsal vím také. Ptal jsem se o stupeň výše. Takže dík.
venkovan - Zní podivně na stránkách zaměřených na odpovědi doporučení k apatii. Jsem také venkovan, ale tak moc na tom nelpím.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Velmi zajímavá otázka!
Spíš bych to pokožil tak jak to poznají že mají mít takovou barvu či mimikry. Laicky z toho vyplývá že musí vnímat okolí a ještě něco navíc.

Doplňuji:
Jo, jo heslo dneška nad ničim nepřemýšlet a pak se ptát na kdejakou blbost!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Tak třeba chameleon zmnění barvu do zelena, protože je na zelené barvě, a uvědomí si že je vidět, když bude třeba hnědej. Pak třeba pakobilka se vyvynula tak, aby nebyla vydět v trávě. vše je evolucí. http://cs.wikipedia.org/…
Doplňuji:
Zabarvení a chování chameleonů se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu, a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony (např. si zbarvením dávají najevo svou přítomnost, aniž by se museli hýbat) a namlouvání (pomocí zbarvení se zajišťují, že se nespáří s jiným druhem). Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 sekundy. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období, atd. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy – každý druh má svou omezenou paletu barev. U většiny druhů převládají všechny možné odstíny zelené, hnědé a černé barvy. Některým druhům nedělá problém se vybarvit i do žluté, oranžové, modré a fialové barvy. Změnu barvy pokožky vyvolávají tzv. chromatocyty umístěné ve třech vrstvách v podkožní tkáni – první vrstva je tvořena žlutými a červenými buňkami, druhá vrstva modrými a bílými a třetí vrstva černými buňkami. Tyto buňky mají výběžky, které se rozšiřují nebo mění svoji velikost a přibližují se nebo oddalují od pokožky, která je průhledná, a proto jsou přes ni tyto barevné buňky vidět.
Když je chameleon naštvaný, tak se nafukuje, aby okolí ukázal, že je velký a vybarví se do nejtmavších odstínů zelené, hnědé a černé barvy.
Když chameleon spí, tak jeho tělo je naprosto uvolněné a vybarví se do nejsvětlejšího odstínu zelené barvy, jaké je schopen. Při vyhřívání se na slunci se zpravidla vybarvuje do hnědých odstínů, jelikož hnědá přijímá daleko lépe teplo než zelená barva. Při namlouvání se sameček před samičkou „naparuje“ svým krásným zbarvením a vybarvuje se do všech barev, kterých je schopen, aby samičku uchvátil.

STAČÍ?????????


Avatar uživatele
Zlatý

Moc bych nad tím nepřemýšlel, řekl bych evoluce je evoluce. Kdo se neuměl před predatorem se trochu schovat, zřejmě není již ve světové statistice živých organismů.
Jsou věci které nějak v průběhu miliónů let vznikly a moc nad mini se zamýšlet asi pro nevědce nemá smysl. Respektovat ano.


Avatar uživatele
Bronzový

Ani možná netušíte čeho jste se "dotknul"!! :D Vše je otázkou vědomí.Musíte si uvědomit,že zvířata nemají mysl jako člověk,t.j. nemají volní vědomí tak oddělené od hlubokých impulzů přírody,impulzů ,které drží právě život na celé planetě pohromadě(při životě).Jejich chování,pohyby,chůze,to kam se vydají,jak co udělají,atd.atd.,tedy věci jež člověk dělá oproti zvířatům nesrovnale vědoměji,jsou u zvířat řízeny silami,které jsou stavebními kameny života na této planetě.Ty síly jsou právě tímto životem a život je těmito silami.Trochu jako perpetum mobile. :))U člověka jsou samozřejmě rovněž fukční je to např.tlukot srdce,trávení,růst nehtů a vlasů,hojení ran,zásahy imunitního systému atd.Tyto impulzy směřují vždy k zachování života,pokud dojde k nějaké nerovnováze samoregulací navrátí vše směrem k životu a zastaví destrukci.Takto by si život na planetě,troufám si tvrdit,poradil i s nerovnováhou způsobenou námi lidmi.Akorát bychom bychom si z toho mohli odnést jako civilizace pořádné "šrámy".Jsou to síly,které tvoří naše těla a které jsou mimo naši kontrolu.Nevíme o nich nic.Zatím.Není to nic mystického.Je to vlastně jakási základní informace pro existenci života,nebo tak něco. Netušíme ani kdo,nebo co zažehlo život na této planetě,život,kterého jsme teď součástí a který překonal bez nás lidí miliony let.Šlape jako švýcarské hodinky.A sám od sebe!!!A co ten chameleon? Víte ono by ho ani nenapadlo nezezelenat v zeleném houští.Nenapadne ho,že by to mohlo být jinak.Jak to tedy dělá? NĚKDO prostě myslí za něj,jako v případě Vašeho srdce,které Vám tluče od narození v hrudi naprosto samo.


Avatar uživatele
Zlatý

Já bych řekl,že příroda už před těmi miliony let tušila,že se objeví člověk,a náležitě se na to připravila.V posledních letech to ale vypadá,že jí to moc platné nebylo.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

DDarent

Jednoduše maj v mozku senzor na Pigment a měněj barvu!!!!

Avatar uživatele
Registrovaný

moment

Ano, ale to znamená, že musejí mít v mozku i senzor na barvu prostředí, na kterém momentálně jsou, aby "nová" barva vyhovovala. Současně "něco", pokud ne oni samotní, vyhodnocuje celou situaci. Celý ten proces, včetně jeho nabytí, se mi jeví jako složitější, než jsem ochoten přiznat primitivním plazům, či ještěrům, potažmo hmyzu a už vůbec ne kytkám.

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Momente, jestli tomu dobře rozumím, věříte tedy spíše v "inteligentní plán", než v evoluci. Já osobně věřím spíše v evoluci, ale na víře v inteligentní plán také nevidím nic tak špatného, aby se o ní nedalo přinejmenším diskutovat.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 803
Zlatý annas 602
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 387
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 301
Zlatý marci1 283
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 189

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.