Kam se většinou odvádí daně?

Odpovědi
ReHu

Které daně?
Většinou na FÚ.

verka

Do státní kasy?

standa

Daně jsou příjmy VEŘEJNÝCH ROZPOČTŮ a jejich správu (tedy výběr) zajišťují finanční úřady.

Rozdělení daní do jednotlivých veřejných rozpočtů je docela složitý proces, který je upraven zákonem o rozpočtovém určení daní.

Zjednodušeně lze říci, že jednotlivé rozpočty jsou tvořeny takto:

1. STÁTNÍ ROZPOČET

  • veškeré daně kromě níže uvedených

2. ROZPOČET KRAJŮ

  • DPH (cca 3%)
  • daň z příjmu fyzických osob, kterou odvádí zaměstnavatelé (3%)
  • daň z příjmu právnických osob (myšleno firem nikoli poplatníků obce a kraje) , taky 3%
  • daň z příjmu právn.osob, kdy poplatníkem je kraj (100%)

3. ROZPOČET OBCÍ

  • daň z nemovitostí, které se nacházejí v katastru obce (100%)
  • DPH, daň z příjmu fyzických nebydlících v obci i právnických osob (cca 20%)
  • daň z příjmu fyzických osob s trvalým bydlištěm v dané obci (30%)
  • podíl 1,5% z celostátního výnosu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, odváděné zaměstnavatelem
  • daň z příjmu právnických osob, kterými jsou obce (100%)

4. STÁTNÍ FOND DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURY

  • daň silniční (100%)
  • daň spotřební (20%)