Martina44

Kam byste zařadili slova tužil, chřupavou v jazykových prostředcích?

jestli jsou to archaismy, apod.

Nejlepší odpověď
annas

Tužit – záleží na kontextu.

Když se podíváte do SSJC, jsou 3 možnosti z hlediska spisovnosti

  1. "činit tuhým, pevným, tvrdým; ztužovat, zpevňovat: – neutrální
  2. technické . těsnit nýtové spoje kotlů, potrubí, nádrží ap. jejich rozklepáváním: – odborné
  3. kniž. (co, koho) činit odolným, zdatným, silným; otužovat – knižní "

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=tu%C5%BEit&Hle­dej=Hledej
--

chřupavý i chroupavý = neutrální

Další odpovědi
quentos

chřupavou: zvukomalebné slovo
u „tužil“ mě žádné zařazení nenapadá, ale to je koneckonců dobře, první řádek jako nápověda stačí

dejavu

Archaismy se nepoužívají vůbec, případně naprosto minimálně. Výrazy jako „tuž se!“ nebo „chřupavá kůrčička“ se v jazyce vyskytují stále relativně často. Jazyk se stále transformuje, starší generace využívá jiných oblíbených slov, dochází i posunům výrazů, takže např. „být nahraná“ dnes znamená být v koncích, dřiv to znamenalo být naštvaná, ale zrovna vámi jmenované výrazy bych do archaismů ještě nezařadila, i když třeba pro nynější generaci znějí třeba trochu nezvykleji.