Ametyst

Jste pro vratné zálohované plastové lahve?

Znovu se otevřelo téma vratných PET láhví. Přinese to něco pozitivního i občanovi, když už dnes je ČR jednička v třídění? Nebo to občanovi jen zkomplikuje život a zdraží kupované zboží? Nehledě na to, že možnost vracení plastových láhví bude jen ve větších městech, a venkovská prodejna zase ostrouhá, tedy zkrachuje.
Jaký názor máte?
P.S.: Napadla mě bohužel další nevýhoda: pokud se plastové lahve budou zálohovat a vracet, co bude se zbylým plastovým odpadem? Bude ho jen malá hromádka, kterou už nestojí za to recyklovat. Zahodí se k směsnému odpadu, a žádné třídění.

Nejlepší odpověď
elkon

Pro mě jsou dostačující kontejnery na plast. Nemusím plasty nosit nikam daleko. A že tupci odhazují plasty kde se jim zlíbí, na to nemá vliv výkup, ani kontejnery na plast, je to neexistující výchova takových jedinců.

Další odpovědi
aliendrone

Tohle (recyklace) je dosti rozsáhlá problematika obecně a jedno souvisí s dalším.
Způsob jakým je u nás provozována je doslova na hlavu posazené zvěrstvo, neskutečné mrhání penězi bez jakéhokoliv pozitivního efektu. 😕

Pokud to omezím jen na PETKy, tak ty byly v podstatě JEDINÝM skutečně recyklovaným odpadem – vykupovala je Čína. (tuna PETek cca 400USD, ceny dost létaly) Jenže to je již minulostí poté, co Čína prudce omezila výrobu a především spotřebu plastů, dnes PETky nikdo nechce (poptávka je minimální a v celkovém objemu nestojí za řeč).

Takže osud PETek je stejný, jako jakéhokoliv jiného tříděného odpadu – z „plastové popelnice“ (kterou si platíme z daní) jde do třídičky (kterou si platíme z daní), kde je zaměstnanci (které si platíme z daní) dotřídí – je přeci logické, že musíme mít/platit si třídírny, když „recyklujeme“, bez nich by to nešlo – no a pak, po finálním vytřídění jdou… NO PŘECI DO SPALOVNY SMĚSNÉHO ODPADU. Co také s tím bordelem, že? Hlavně že se do systému narvaly tučné miliardy z našich daní a on je „protočil“. Doslova EXEMPLÁRNÍ ukázka zhovadilosti dem(ent)okracie, která si nezadá s demencí minulého režimu.

Tudíž pokud by šlo o vracení PETek, tak:

  1. už to tady svého času BYLO, pokud pamatuji
  2. argumenty, které byly použity při zrušení „vratnosti“ PETek snad STÁLE PLATÍ (nebo se něco změnilo?)

Tak či onak nevidím problém s TECHNICKOU stránkou vracení (bude to STEJNÉ, jako s pivní lahví) – ve městech se budou stát fronty u vratných automatů, na vesnici prodavač/ka prostě ukáže zákazníkovi do které basy má PETky vložit (případně převezme a sama je tam vloží – dle typu prodejny).
ÚČELOVÁ PODSTATA zavedení vratnosti PETek JE ALE ZÁHADA (s ohledem na argumentaci viz výše). Vůbec se nebojím vyslovit předpoklad, že jde jen o DALŠÍ ÚTOK NA PENĚŽENKU daňového poplatníka, nový způsob jak ho více odrbat! A to i když zatím nevím/neznám mechanismus funkce toho okrádání. Ten ovšem VYJDE NAJEVO velmi brzy po zavedení „vratnosti“ a KONKRÉTNÍM způsobu provozování ve známost.

HERDEK LIDI, JSTE NA SVĚTĚ PRVNÍ DEN? Umí snad havloidní dem(ent)okracie NĚCO JINÉHO, než beztrestně tunelovat, rozkrádat, promrhávat a především ožebračovat vlastní občany a dělat jim na každém kroku pakárnu? 😮 😕

Jakkoliv je idea vracení PETek lákavá (především díky TEORETICKÉMU PŘEDPOKLADU, že se nebudou válet po ulicích/parcích/v pří­rodě), tak jsem ohledně zavedení vratnosti (a jejímu REÁLNÉMU dopadu) skepticky OPATRNÝ. 😐

Arne1

Nejsem pro. Budu muset mít v malém bytě prostor kam budu skladovat vzduch obalený tenkou vrstvou plastu abych ho jednou za čas odvezl do výkupu kde ho úspěšně v mašině slisují a rozdrtí. Dnes to slisování udělám sám nástrojem který má každý u sebe a nestojí žádné peníze – svou nohou, slisované dám do pytlíku a když jdu někam ven tak to vezmu a v okruhy 100 metrů od domu je několik žlutých kontejnerů, do toho kontejneru to ekologicky vložím.
Všimněte si, že nejvíce za ten výkup lobují některé firmy a jednotlivci, kteří jsou do problematiky zaháčkovaní a rozhodně to nedělají zadarmo – ale s vidinou budoucích obrovských zisků. A pak ještě někteří kteří v televizním rozhovoru chválí jak je to perfektní nápad že budou ty PETky s radostí nosit do vzdáleného obchodu a jak to bude krásná budoucnost. Jsou to samozřejmě hlavy omezené, které asi necápou že peníze které za PETku dostanou si také dopředu zaplatí (a je jasné že zaplacených bude více jak vrácených – viz výše) a budou s tím mít více starostí než při současném systému žlutých kontajnerů.

Drap

Ano, ale chtělo by to systém. Ro co je teď j jen chaos. Nejblíže kde to berou 70 km a žádnou zálohu ti nikdo nevrátí, Něco čeho se potřebují zbavit, tak ti na to dají nevelkou slevu. Takováto nesystémová opatření nic neřeší, jen spíše vzbudí v lidech nechuť něco takového vracet. Podobných opatření máme plnou republiku. Hlavně že 5ti kolka ví jak na to a můžeme se spolehnout.

Emefej

Občanovi by to mohlo přinést to, že v lese a u vody se bude válet méně PETek.
Kde najdu info o tom, od jaké velikosti města se budou PETky vracet?

Kelt

Jsem pro, ale s tím, že za každou plastovou láhev si člověk zaplatí určitý poplatek a to bude mít na účtence. No a pak s tím přijde do obchodu a tam mu to po předložení účtenky odpočítají od nákupu. Jako když vracím lahve od piva.

Panda Švarc

Ano bude více ekologické k prostředí

12(5+7)lungo

Vítám tuto možnost,však pouze za předpokladu že k ceně zboží bude přičtena záloha a při vrácení opět vrácena.
Obávám se výkupu lahví po Česku,kdy záloha bude v ceně produktu a vrácení se promítne do slevy na neprodejné a předražené zboží.

rajsa

Nejsem pro, nic to neřeší a ani nemám doma prostor, kde je hromadit a pak nahánět příbuzné, aby mě s nimi odvezli? Kdo z toho bude mít prospěch? Stačí kontejnery.

Bělousek

Za mě stačí kontejnery, až se naučíme všichni používat, má cenu přemýšlet i o vratných plastových lahví.

Filip84

Já nevím, jak jsi stará, ale tak nějak jsem tady z toho všeho pochopil, že už Ti taky bude, nebo spíš bylo, dvacet dvakrát (jinými slovy, jak já říkám: už jsi taky mrtvá a žiješ na dluh, protože jsme – prý – geneticky naprogramováni na 40 let! 😂😂😅),no tak to bys mohla taky pamatovat ty vratné PETky v devadesátkách, ne?

Já si je pamatuju proto, protože jsem byl puboš, a ony byly takové skládací. No a tak když já byl puboš, a ony byly takové skákací, tak – víš co! 😈😅

To byla krávovina! Ne ta myšlenka sama o sobě, že uděláš – no vlastně ne PETku, protože to byl asi jiný materiál – plastikovou láhev, ale pevnější, zazálohuješ jí, no a ona vydrží, co já vím, deset oběhů, a tím „šetřete naše lesy!“, že ano.

Herr Švec, to byla pakonina! 🙄🤦‍♀️ Ne tak – pochop: když máš zálohovanou flašku lahve, tak když si do ní Květoš odleje kyselinu sírovou, nebo třeba moč, tak oni jí v tom závodu na plnění flašek lahví vydesinikují a jede se dál. To ano, flašku lahve jistě, ze skla. Ale PETku ne, to byla bakteriologická zbraň, jako! Naštěstí to mělo jepičí život.

Jenže, v té době byly normálně nápoje ve skle. Coca Cola byla v litrovce za deset korun, plus záloha, byly minerálky ve vratném skle, a takové ty lidově demokratické limonády, žlutá, nějaká „kofola“ tam taky byla (a mně chutnala víc, než normální kofola – víš co, taková „hospodská“ 😅), atp.

To všecko skončilo, nebo téměř skončilo, dneska ve skle nekoupíš téměř nic, a když, tak je to drahé.

A to by mělo být přesně naopak. Mělo by být nařízeno (nařizují se jiné cypiny!) prodávat každý Artikel také ve vratné flašce lahve, alespoň těch 0.7 l, a na PETKy uvalena spotřební daň. A ono by to „svoje“ přineslo.

Jak jako chceš zálohovat normální PETky? Já to prázdné zmačkám, dám do pytle, až je plný, tak ho dám k cestě a oni to jednou za měsíc vyvezou. Jo, víčka ne, víčka dávám do tašky, a pak nosím do c. k. starobince, oni těmi víčky přispívají na „útulnu pro služebná děvčata“.

To je prostě celé nesmysl, populistický krok nadnárodních řetězců, nic víc, nic míň.

Ametyst

Filip84: 1. Geneticky jsme naprogramovaní na 120 let. Máš mylné informace. 2. Protože nesnáším plasty a ten humbuk kolem nich, kupuji ve skle vše, co se dá. A dá se!

Filip84

Ametyst: To s tím věkem byl, spíše, pokus o vtip. 😅

Ametyst

Aliendrone: Stačí jak mít nad lidmi moc, a vychovávat i posledniho bezvýznamného človíčka, který má zachránit planetu. Čím víc zachraňuje a třídí, tím víc platí. Zatímco korporáty můžou na všechno nalepit zelenou samolepku Carbon-free, Net zero, a podobná hesla, a pak už si můžou dělat, co je libo. Kolem nich se chodí po špičkách.
Ke zmínce o vykupování PET láhví ve vesnickém obchůdku nastává jeden veliký problém: nedostatek místa ke skladování. Když vidím, že se recyklovaný odpad vyveze jen 1× za 14 dní, přijede vůbec příslušný náklaďák, aby odvezl ten “vzduch” v lahvích? A pokud přijede, kolikrát za rok? Zatím bude obchůdek zavalen plastem. Vidím opravdu hodně nevýhod.

aliendrone

Ametyst>>> No, nezpochybňuji, že to nebude spojeno s komplikacemi, spíše mi jde o to, že dnes „ve jménu ekologie bojujeme proti globálnímu oteplování“ (aby Země byla za 1000 let po nás obyvatelná) a naprosto ignorujeme např. možnost sopečné expoloze mohutností 100× větší, než byl nedávný výbuch Tongy. (Podle seismologů v příštích několika letech máme na to šanci 1:6 nebo 1:7!!) 😮

POKUD se tak stane, tak rázem všechny „ochlazovací aktivity“ budou zapomenuty, protože CELÝ SVĚT bude čelit efektu „nukleární zimy“, potažmo se začne pálit kdeco, jen aby se trochu oteplilo . Zkrátka demence systému nezná hranic, hlavně aby nás VÍCE odrbal (přirozeně se záminkou „pro naše dobro“). 😕

Ametyst

Aliendrone: Přesně. Dochází teď k tak obřímu přerozdělování majetku, a každá “krize” se náramně hodí. A když už vyčichla, vyhlásí se jiná. Dobře to soudruzi dělají, když vymývají mozky mladým telátkám. Potom jim ještě dají volební právo, a planeta bude čistá: už na ní nebudeme zaclánět.

Ametyst

Emefej: Nevím, jakou přírodou se brodíš, ale já v ni bydlím, a žádné plasty ani plechovky se v lese ani v příkopech neválejí. To je taková městská představa.
Velikost města, kde mohou být stroje umístěny, není důležitá: pointa je v tom, že jsou mašiny drahé, a že nebudou ve vesnických obchodech. Když už budou umístěny v obchodních centrech, lidé tam nejen přinesou velkoobjemový plastový vratný nepoškozený odpad, ale už tam tedy rovnou i nakoupí. Opět blíž k centralizaci.

Emefej

Jaký mašiny? V naší samoobsluze vykupuje vratné skleněné lahve penzista u okénka, pokud bude vykupovat i PETky, tak k tomu mašinu nepotřebuje.
K té přírodě – jsem myslivec a v honitbě jsem denně, plastového bordelu nasbírám batoh během hodiny.