BlaBlaBlána

Jsou v této větě správně napsány čárky?

Je napsaná gramaticky správně + jsou čárky tam kde být mají?

„Neboť záplavě šanonů a hromadám dokumentů, jenž předchozí den bránily několika pracovníkům Městského úřadu v přístupu do skříní, před jimiž byly vyskládány hrozilo zřícení a mně tak dvakrát tolik práce, strávil jsem svoje páteční ráno přerovnáváním.“

Díky boi

Nejlepší odpověď
annas

Chybí nejen čárky, ale máte i jiné chyby.

1. Spojka neboť vyjadřuje důvod, přičinu, ale věta, která je uvozená spojkou „neboť“ z hlediska stylizace, postavení v souvětí , nemůže uvozovat věta, která stojí na prvním místě.

2 .Zde jsou dvě možnosti, záleží na tom, jak je to myšleno

  1. záplavě 3. p. šanonů – 2. p. a (záplavě) hromad – 2. p. dokumentů
  2. nebo záplavě 3. p. šanonů – 2. p. a hromadám – 3. p. dokumentů.

3. Množné číslo u podstatných jmen na začátku – takže vztažné zájmeno „jenž“ je chybné.

4. Před jimiž – s předložkou je vždy n…

4. …" byly vyskládány" – končí věta, pokračuje další věta " hrozilo zřícení" – začíná další věta, tudíž patří čárka

Další odpovědi
Gestas

Za vyskládány má být IMHO čárka.

ivzez

a hromadáCH dokumentů

před nimiž (po předložce je nutné míst J použít N)

… před nimiž byly vyskládány, hrozilo …

Na začátku tohoto souvětí nemůže stát „neboť, patří tam "Protože“.
„Neboť“ byste mohl/a použít v případě, že by zdůvodnění následovalo
po větě o přerovnávání.

Gestas

ivzez: Hromada je tam použito v dativu množného čísla, jenž zní hromadáM, ne hromadáCH.

annas

Všimla jsem si, že se ivzez ke svým jazykovým odpovědím nevrací.