Camy

Jsou rady o tom,že by se měl počítač jednou za čas vyluxovat pravdivé?

Už hodně lidí říkalo,že by se počítačová šachta měla jednou za čas vysát vysavašem, není to nebezpečný? Nemůže se stát,že by vysavač vcucl nějakou důležitou součástku?

Nejlepší odpověď
gecco

Počítač je určitě jednou za čas vyčistit od prachu – pravdu má Quimby, že prach může zkratovat desky i Fyzik, že prach je tepelným izolantem a tudíž může způsobit přehřívání komponent…
😉
Jen – narozdíl od kolegů používám vysavač (protože tím nadělám menší binec v ´okolí´, prach rovnou vysaju a nikoli rozfoukám všude možně) a dosud se mi nestalo (za 20+ let), že bych statickou elektřinou něco odpálil. Zato se mi stalo, že jsem ´brouka´ vysál (ještě v dobách, kdy byly integráče často v paticích, ne pájeny, jako je tomu většínou dnes) – takže jsem musel rozebrat pytlík s prachem, brouka vylovit, očistit a vložit zpět.
😉

Další odpovědi
Fyzik

Může se to stát, proto opatrně. Ale je to vhodné občas vyčistit, nemusí se přímo luxovat, ale usazuje se tam prach, výborný izolant, kvůli kterému se pak kdeco přehřívá.

Quimby

No, proto je místo luxování lepší vzít třeba fén a vyfoukat to.
Fyzik: není pravda, že je prach izolant, naopak prach může zkratovat některé obvody a odpálit třeba grafiku nebo podobné součástky.

McArthur

Vyčistit počítač ano, ale vysavač rád tvoří statickou elektřinu, která může komponenty poškodit. Samotné vysání nějaké součástky není moc pravděpodobné, to byste musel dát sací výkon na maximum a k tomu mít notnou dávku smůly.

Doporučený postup pro domácnosti je, že vezmete stlačený vzduch ( odkaz: http://www.ci­pel.cz/produc­t.php?id_produc­t=4022 ), štětec ( odkaz: http://www.pa­tro.cz/produk­t/1076374424-stetec-36-mm-na-radiatory ) a použijete to na vypnutém a od elektřiny odpojeném počítači. Vzduchem vyháníte prach a štětcem si pomáháte na rovných tišťácích v místech, kde je prach přilepený.

Máte-li k dispozici suchý kompresor na vzduch, lze ho s úspěchem použít. Pozor ale na tlak vzduchu, který nesmí být moc velký.