Otazník123

Jsou opravdu sudy na dešťovou vodu zdravotně nezávadné?

Navštívil jsem několik hobby marketů a zahradních center a hledal jsem sudy pro dešťovou vodu na zahradu. Původně jsem myslel že seženu plechový ale bohužel všude měli jenom plastové. Tyto plastové sudy na sobě ve všech případech nesly označení PE-HD což je vysokohustotní polyetylen který má být zdravotně nezávadný a bez ZÁPACHU! Avšak po otevření víka každého sudu se na mě vyvalil doslova odporný chemický zápach. Je zajímavé že u některých barev to bylo horší než u jiných. Nakonec jsem odešel z prázdnou protože si nechci zeleninu na záhonku zalévat vodou která přišla do styku s materiálem který uvolňuje do vzduchu takový zápach (nechci si ani představovat jaký bordel se s toho bude uvolňovat do vody když na to bude celý den svítit slunko) a cena jednoho sudu? Přes 1000 kč. Myslíte že si že by mohla být voda z takového sudu zdravotně závadná a proč sud tak smrdí když je to materiál který smrdět nemá? (např. vodovodní trubky s PE-HD nesmrdí vůbec) A kde sehnat plechový sud takový jaký se kdysi běžně používal snad na každé zahradě?

Nejlepší odpověď
Kepler

Můžeš být bez obav. Když vejdeš do měsíc nevětraného bytu, taky tě to porazí, koupíš nové auto nebo postel a taky smrdí novotou. Hmoty z polymerů zcela běžně po omezenou dobu uvolňují nezreagované zbytky monomerů nebo jiných nečistot, to se ale časem vytratí. Kdyby ten sud byl nějakou dobu nezavíkovaný, asi by nesmrděl. Klidně použij a zalévej.

Další odpovědi
Kryšpín

Plechové sudy 210 litrů za asi 800 tvrdých českých, Obal centrum Sezemice