Naty777

Jet nebo Jed

Ahoj nevíte jak se to správně píše?

Už musím jet
Už musím jed
NOO já by jsem napsala jet, ale přemýšlí o tom protože jedu :( Poradte prosím

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se, proč infinitiv jet a apři časování jedu. Je to dáno historickým vývojem. Musíte si to zapamatovat.

Tvar ject je zcela chybný, nespisovný. Tato infinitivní koncovka se užívá jen u sloves – péci/ péct, síci/síct, téci/téct, tlouci/tlouct, vléci/vléct, moci/moct.

Další odpovědi
filipduda

Jde o infinitiv – vždy T

autacek

jedu, jedeš, jede, jedeme, jedete, jedou = sloveso

jet = infinitiv slovesa

jetý, jeté, jetá = přídavné jméno

anonym

jet..........­.............­.někam musím jet
jed .............­.........to když chceš někoho otrávit, podáš mu jed

pl4toon

Můžeš třeba jet pro jed. Tzn. že jedeš pro nějakou jedovatou látku :) Je to matoucí, ale je to tak.

marci1

Jet- řekni si jeti a slyšíš tam t.

Braník

a co když musíš někam ject?
jet -není ta správná volba…

Funna

pomůdku jako říct si jedu, takže jed, už raděj nikdu nepoužívej, protože je to nesmysl…to bys mysela říkat já piju, už musím pij, nebo já peču, takže už musím peč…prostě si zapamatuj, že je tam VŽDYCKY T…

Nela Ryndová

Správně je ta první verze. Jet. Jedu už je jen skloňování slova jet

Lukáš Rusek

Nejlepší bude když ject :D