DusanOrlik

Jedná se o vadnou TV, její kabel, elektřinu, nebo kde je problém?

Zdravím,
máme prej českého výrobce tv značka CHANGHONG a když někdo šlápne na prah jakékoliv místnosti,nebo někdo rozsvítí někde v bytě či otevře a zavře lednici tv na 5 sekund zhasne na černý obraz (jako by se to přeplo na jiný kanál) a pak se zas objeví… Nevíte kde je problém a jak to spravit? Už mě nebaví když je něco důležitého a teď vám to vyskočí na 5 sekund a máte po informacích a dění.. Stará tv (bedna) toto nedělala vubec
Díky za pomoc

Odpovědi
Kepler

Máš částečně ucpaný napájecí kabel od TV. Stačí profouknout kompresorem.

Edison

Může jít o souběh jevů. Rušení ze sítě. Někde volné svorky, nebo tak něco. Také revizi, kontrolu všech spojů. Teď řeknu něco, co nikdo nechce moc slyšet: Svorky jsou i ve společné části rozvodu, včetně přívodu před hodinami. Zčásti by mohla pomoct soustava přepěťových ochran a odrušovačů.

Druhý problém může být nedostatečná odolnost přístroje proti rušení. Jak po napájení, kdy může v důsledku přepětí docházet ke krátkým výpadkům elektronických zdrojů přístroje, tak i rušení, které se v důsledku špiček vzniklých v rozvodné síti v blízkosti přístroje dostane do tohoto přístroje po ANT vstupu. Zde z části zase pomůže to odrušení v rozvodech. To bych ale spíš moc nepředpokládal.

Třetí věcí může být nesprávná soustava zemění a pospojování. To už je tak trochu duchařina, ale nějaké základní věci jsou popsány v normách, ale konkrétní problém se jen těžko hledá.

Roman71

TV značek ECG, HITACHI, Telefunken, Grundig, Changhong a podobné mívají velmi „tupý“ tuner. V praxi to znamená, že do anténního vstupu musí jít opravdu silný signál, aby nedocházelo k výpadkům. Popisovanému jevu dost přispívá i software v těchto značkách TV. Místo aby se při zarušení po obrazovce „proběhly kostičky“, dojde ke zhasnutí obrazovky a obraz se objeví až v okamžiku, kdy je signál plnohodnotně zpracován procesorem.

Dále bych v celém bytě podotahoval šroubky v elektroinsta­lačních krabicích, spínačích a zásuvkách. Zřejmě bydlíte ve starším domě, kde dlouho nikdo větší údržbu elektrických rozvodů neprováděl. Pokud nejste člověk z oboru, svěřte tuto práci elektrikáři s platnou vyhláškou. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán :)

Pokud máte pokojovou anténu, změnil bych její umístění. Stačí otevřít dvířka lednice a spínač pošle do sítě proudovou špičku, která způsobí krátkodobý výpadek signálu. Zkontrolujte neporušenost anténního kabelu! Máte-li anténu venkovní, doplňte ji vhodným zesilovačem, nebo zvažte výměnu za výkonnější venkovní aktivní anténu. Rozhodně té investice nebudete litovat. Taková anténa stojí i s napáječem kolem 600Kč.

Přesnější informace poskytnu, když mi napíšete soukromou zprávu.

led

Zavolajte si odborníka elektrikára minimálne s kvalifikáciou „znalý“ tj pre samostatnú prácu a nechajte si skontrolovať
1 – 230V elektrický rozvod. Teoreticky chyba môže byť kdekoľvek v uvoľnenej svorke (aj „nulákovej“)
poznámka: musí to robiť kvalifikovaný odborník!
2 – televízor, pozor tu môže byť chyba aj „neviditeľná“, najčastejšie ide o plochú zástrčku s kolíkmi čiastočne izolovanými pri nedostatočne tesným kontaktom v zasunutej zástrčke s kontaktami zásuvky (tenšia kontaktná kovová časť kolíkov, než izolovanej časti kolíka, často zapríčiňuje nepriliehanie elektrických svoriek zásuvky), skúste sa dotknúť krytu zásuvky, či nie je zohriaty, preveriť dokáže aj laik.
Poznámka: takýto netesný kontakt, viď bod 2 – úspora materiálu výrobcom atestovanej nabíjačky na mobil – bola príčina následného požiaru podľa záverečnej správy požiarného znalca.

led

Z dlhoročných skúseností:
radšej podozrivú zástrčku (vidlicu) prípadne elektrickú zásuvku vymením

Roman71

Ona by ta elektroinstalace v takovém bytě potřebovala pořádnou revizi. Kdo ví, co se tam vlastně děje, když pohyb po bytě dokáže způsobit výpadky TV signálu? Najít v takovém případě správnou příčinu není práce na chvilku :)

led

súhlasím, príčin môže byť viac, niekedy až prekvapujúco nečakaných.
Pri starých bytoch väčšinou navrhujem vymeniť hliníkové vodiče za medené. Hliník pri nedostatočnom kontakte, alebo poškodení časom stráca svoje schopnosti a mení sa na „hlinu“

Edison

… spíš na „vysušený bláto“… 😁 Mno.. myslím, že tazatel má co dělat.

Roman71

To na 100%. Hliníkové vodiče se odpařují, mění svůj průřez a potom se velmi dobře se lámou.. Sebemenší pohyb dokáže způsobit jiskření a rušení kdekoliv v celém bytě :) Tady to vypadá na generální opravu.