Marťas Q9

Jedná se o legální způsob fakturování?

Zdravím,

v současné době jsem studentem VŠ a budu potřebovat čas od času vystavit fakturu za fotografické služby, budu tedy potřebovat IČO. Nicméně je to jen drobný příjem a nechci si kvůli tomu zakládat živnostenské oprávnění / stát se OSVČ – jinými slovy nechci se účastnit na platbách za pojištění (které jsou vyšší než můj výdělek z focení).

Můj otec má OSVČ (a také IČO), oborem živnosti je maloobchodní činnost. Kdyby zašel na živnostenský úřad a nahlásil tam nový obor podnikání (fotografická činnost), mohu pak jeho IČO a jméno použít při fakturaci klientovi? Otec by samozřejmě následně tyto faktury zařadil do evidence příjmů.

Nikde se bohužel nemohu dočíst, zda je toto možné a legální. Díky za radu.

Nejlepší odpověď
Drap

Rozšířit živnost o další obor. Ty to dělat potom sice nebudeš moci,, ale otec ano a ty mu jako syn můžeš zdarma pomáhat. Jak se dohodnete mezi sebou je pouze na vás.

Další odpovědi
Hlada

Je to zbytečná kombinace. Jako student jsi osobou, za kterou platí pojistné stát. Podnikání bude pro tebe vedlejší činností, takže budeš platit pojistné jen ze zisku. Sociální jen když překročíš stanovenou částku. Otci se zvýší sociální a daň, kterou ty platit nejspíš nebudeš. Je to nevýhodné a z hlediska zákazníka nedůvěryhodné.

Kazatel

Na to, abys tu a tam od někoho dostal úplatu za nějaké fotopráce, které nebudeš poskytovat soustavně, nepotřebuješ IČO, ale stačí ti uzavřít obyčejnou smlouvu, třeba o dílo, dokonce by mohla být klidně ústní. Do 30 tisíc za rok takové příjmy nebudeš ani nikde (v přiznání) uvádět.