Rokio

Je viník ten, kdo něco poruší, nebo osoba, která způsobí škodlivý následek?

Klidně se může stát, že osoba, která způsobí śkodlivý následek, nic neporušila. Příkladem může být střízlivý řidič, který srazí chodce, který přechází dálnici. Nedávno se přesně takový případ stal a řidič samozřejmě žádný trest nedostal, což je správně.

Jaký máte vy názor na tuto problematiku? Znáte nějaký obdobný příklad, kdy viník utrpěl škodu a účastník případů způsobil danou újmu, i když nebyl viníkem, tzv. nic neporušil?

Nejlepší odpověď
cukrar

Musím jen opakovat odpověď Drapa.
Nelze paušalizovat. Musí se posuzovat každý případ zvlášť

Váš text je špatně napsaný…
která způsobí śkodlivý následek, nic neporušila…Pří­kladem může být střízlivý řidič, který srazí chodce, který přechází dálnici

Zde chodec porušil předpis a způsobil škodlivý následek.

Další odpovědi
Drap

Nelze paušalizovat. Musí se posuzovat každý případ zvlášť.

Complex

Těžká otázka. Pro konkrétní sitauce a případy bych doporučoval za nějaký pakatel jednorázovou debatu s nějakým zkušeným a dlouho pracujícím právníkem.

Mp2

Představ si..

Měl jsem autonehodu, ktera se stala kvuli technicke zavade… Škody jen na majetku, celkem tak 500tisic..

Policie se to snažila hodit na mě, pritom sama porušila mnoho predpisu… Soudni znalec nic nenašel…
Musel jsem to řešit s pravnikem..
Přizvali jsme jineho znalce a auto si vzali do výzkumu dopravni bezpečnosti škoda-auto…

Já měl škodu 300 000… Mne kedinemu nikdo nic nezaplatil… A já musel dokazovat svoji nevinu. Jinak bych si šel na 2 roky sednout.

Pro pojištovnu jsem viník já..

Vinik bych byl,pokud bych jednal umyslne…
Ale pro někoho je vinik ten, kdo dal prvni ránu nebo kdo svym vozem zpusobil škodu.. At umyslne nebo neumyslne… Nebo celkově nezavisle na svoji vuli..

Dokud se ti neco takoveho nestane, nikdy té betmoci neuvěřiš… Blbci jsou v kazde praci, i u policie

Dochy

mp2: Trochu složitější a zajímavá problematika. Jako viník bude vystupovat i majitel domu z něhož bez jakýchkoli předběžných známek spadne omítka a někomu zdemoluje zaparkované auto. Majitel je za dům zodpovědný. Stejně tak jste zodpovědný za to auto a poruchu na něm. Ne trestně (pokud jste tomu nemohl na základě dostupných informací zabránit), ale způsobenou škodu hradíte (tu pak ale kryje povinné ručení). Škodu na vlastním autě by mohla krýt havarijní pojistka.

cukrar

Mp2, mýlíte se,
Vinik bych byl,pokud bych jednal umyslne
Tak to určitě není. Musíte doplnit znalosti. I z nedbalosti, vědět jste měl, nebo vědět jste mohl…a spoustu dalších..

Rokio

Cukrar má pravdu.