Mravenec

Je velký rozdíl v odběru elektřiny mezi „šnekovým“ elektrickým vařičem a indukčním vařičem?

Mám na chalupě starý šnekový elektrický vařič (2 plotýnkový.) Přemýšlím o indukčním vařiči. Je u nich velký rozdíl v odběru elektřiny? Jde mi o to, aby indukční neshodil pojistky. U šneka se toto stane, když spustím zároveň ještě varnou konvici.

Indukční: https://www.al­za.cz/sencor-scp-4201gy-d6122651.htm
Stávající na chalupě: https://aukro­.cz/dvouplotyn­kovy-retro-elektricky-varic-eph-typ-038-cssr-7017454594

Nejlepší odpověď
elkon

Nezáleží na způsobu ohřevu, ale na příkonu spotřebiče. Čím je příkon vyšší, tím je provoz dražší. Ale je-li příkon vyšší, je ohřev rychlejší.

Další odpovědi
led

V každom prípade si preverte výšku odberu variča.
1 – Základný rozdiel medzi oboma varičmi je v spôsobe ohrevu.
„klasický“ špirálový varič ohrieva pomocou tepla platne (špirály) vývolaného zvýšeným odporom tepelnej špirály v telese platničky a teplo následne odovzdáva riadu. Čo znamená, že prevažné % spotreby sa stráca ohrievaním samotnej špirály.

2 – „indukčný“ varič odovzdáva svoje teplo priamo riadu, bez straty zohrievaním telesa variča.

To znamená, že na chalupe je bezpečnejší a úspornejší indukčný varič, aj keď ohrev trvá o čosi dlhšie (nemusíte volať hasičov)

odkaz pre vaše rozhodovanie (nezľaknite sa aj keď ide o ruskú stránku, je to v oficiálnej slovenčine)
https://optolov­.ru/sk/okna-i-otkosy/chto-greet-indukcionnaya-plita-v-chem-sostoit-princip-raboty-indukcionnoi.html

Hlada

Jako první je potřeba vědět velikost jističe. Jestli je 10 A, tak ho bude vařič 3,5 kW shazovat. Jestli vám stačí dvouplotýnkový vařič, tak nejspíš žádní gurmáni nebudete a výdaj za elektřinu bude bezvýznamný. Spirálová plotýnka nemá na rozdíl od litinové velkou tepelnou kapacitu, takže úspora bude malá. Na indukci budete muset nejspíš koupit i jiné nádobí.

Mravenec

Hlada- Jasně, na chalupě samozřejmě žadný velký vyváření neprobíhá. Jde spíš o pohodlí, šneci se dlouho hřejou a dlouho chladnou. 😁

led

Pochybujem že si slimákov vyhrabávate v snehu. Jednorázový náklad na hrniec k indukčnému vareniu neskôr počas prevádzky hlavne v lete, vás výjde lacnejšie než vykurovanie chalupy (v lete?) špirálovou platňou.

Mravenec

Super, díky. 👍

led

V odpovedi vychádzam nielen z papierov, ale aj z vlastnej praxe.

led

Indukčné variče: jedno a dvojplatničkové | Recenzie, test
… Elektromagnetická indukcia vyniká svojimi extrémne malými stratami energie a vysokou účinnosťou, ktorá dosahuje až 90%. Okrem toho sa indukčný varič veľmi ľahko udržuje, na rozdiel od iných typov neobsahuje žiadne vyvýšeniny, ani záhyby, v ktorých by sa držala špina. Povrch je tvorí hladká sklokeramická doska, pod ktorou je až umiestnená elektromagnetická technológie. Na údržbu tak bohato stačí zariadenie zotrieť vlhkou handrou a je čisto…
https://www.e­quiplo.sk/induk­cne-varice/