Travis Scott

Je v poriadku mať regulovať tlak vody hlavným ventilom?

Pod umývadlom v kuchyni nemám kolečka na reguláciu tlaku a rád by som ho znížil. Je v poriadku takto regulovať tlak vody už pri hlavnom uzávery nebude to mať nejaké vedlajšie účinky? Mám to tak aj u studenej aj u teplej vody, Jedná sa o byt.

Nemám ho teda ani zcela uzavrený ani zcela otvorený ale páčku otočenú nahor nejak o 60 stupňov.
Ďakujem

Odpovědi
Kazatel

Já myslím, že tím reguluješ pouze průtok, nikoli tlak, ale jinak je to jedno, jestli to přiškrtíš pod dřezem, nebo u hlavního přívodu, problém nastane pouze při současném odběru na více místech, třeba když si budeš chtít umýt ruce a zároveň bude napouštět záchod.

led

Ano je to v poriadku
1 – Hlavným (prietokovým) ventilom nastavujete (znižujete maximálny) prietok (a tlak) vody vo vašom rozvode na vami určené hodnoty.
2 – Následne (výpustným) ventilom nad umývadlom vypúšťate vodu z potrubia do umyvadla.
Pre teplú a studenú vodu je samostatný rozvod s vlastnými ventilmi od zdroja teplej vody

elkon

Na snížení tlaku je potřeba redukční ventil. Uzavírací ventil pouze sníží průtok, ale ne tlak.

Pospíšil

Otázka byla na to, jestli vadí přiškrtit přítok na hlavním uzávěru. Přesně to napsal Kazatel, při odběru na více místech zároveň může být přítok nedostatečný. Jenom podrobněji ke způsobu snížení tlaku. Led sice tvrdí, že přivření hlavního uzávěru sníží tlak, ale samo o sobě to tak nefunguje.
Jako ten „hlavní ventil“ slouží nejspíš kulový kohout. To je primitivní mechanika, která funguje jednodušeji, než tlakový redukční ventil. Přivřený kulový kohout škrtí přítok, v klidu je tlak samozřejmě stejný. Při zahájení odběru tlak v rozvodu rychle poklesne, protože se objem vody v rozvodu přes přivřený kulový kohout nestačí doplňovat. Po ukončení odběru tlak zase po čase vzroste na PLNOU hodnotu.
Jinými slovy: přivřít hlavní uzávěr nebo instalovat regulační ventil zdánlivě funguje stejně, ale stejné to rozhodně není. Podstatné je, že zatímco za přivřeným kulovým kohoutem tlak při odběru kolísá mezi maximem a minimem, za redukčním ventilem je tlak stálý (a trvale nižší než v přívodní síti).

led

Pri bežnom používaní výpustného a prietokového ventilu v domácnostiach prakticky ide o dve základné formy používania koncového vodovodného ventilu.
1 – nastavenie sily prietoku vody zo stupačky do vodovodných batérií v byte (dome)
2 – otvorenie výpustného ventilu vodovodnej batérie s možnosťou nastavenia vytekajúcej vody (z batérie)
3 – uzavretie tečúcej vody z koncovej batérie, pričom v bytovom rozvode je naďalej otvorený priepustný ventil s potrebným tlakom vody pre jej použitie cez výpustný ventil na inom mieste.