quentos

Je v Polsku stále populární nosit knírek? Kde se tato móda v Polsku vzala?

Kdysi se prý dokonce říkalo, že „Polák se pozná podle kníru“. Poláky jsem v životě poznal osobně asi čtyři, a knír neměl ani jeden z nich…

Nejlepší odpověď
annas

Jak poznat Poláka?

Holohlavý oholený, primitivní v teplákové soupravě nebo jedinec s knírem zakrývajícím chybějící zuby

Polka – zvýraznění na hlavě, krátký top s výstřihem až ke kolenům, zlatá kabelka, zlaté boty, zlatý opasek.

https://wiado­mosci.onet.pl/ki­osk/po-czym-poznac-polaka/rh8z9

. Co je to s polským knírem, že bez ohledu na dobu má strniště nad horním rtem nadčasový význam? Jaký je jeho příběh? Jak to vypěstovat? Na co si pamatovat

Ze stránek historie – bouřlivá historie polského kníru

"V Evropě se pod vlivem francouzských králů staly paruky populární, zatímco v Polsku bylo nošení kníru povinností skutečného vlastence.

Dorota Samborska-Kukuć ve své vědecké disertační práci s názvem „Polský knír.“ O národních tradicích a osobních preferencích ve spisech Henryka Sienkiewicze “správně zdůrazňuje, že knír byl výrazem mužnosti a souvisejících vlastností, jako je odvaha, fyzická síla a čest.

Zároveň zdůrazňovali sociální a majetkové postavení. Není divu, že polští „kníři“ byli nejprve vládci a poté národní vůdci, zejména Sarmati. Jak je známo, tato kulturní formace a celé její politické a estetické dědictví souvisí s maskulinitou a maskulinistickými atributy, takže knír této charakteristice dokonale odpovídá.

Polský šlechtic byl přesvědčen, že jeho vzhled je jediným univerzálním modelem mužnosti. Západoevropští džaboti, volánky, punčochy a oholené tváře nebyly ani tak cizí, jako směšné. A šlechtic bez kníru se cítil jako bez šavle!

V 19. století se knír stal symbolem národního odporu. To je zvláště patrné během potlačení lednového povstání v okrese Krasnystaw, kde místní náčelník v rámci represí nařizuje místní šlechtě oholit si knír. To mělo opačný účinek – místo poslušnosti došlo ještě k větší mobilizaci, což znamenalo, že během oddílů přestal knír být pouze ušlechtilým atributem a stal se národním symbolem.

Na přelomu 80. a 90. let 20. století došlo k historickým událostem, které všechno změnily. Nahrazení socialistického systému systémem volného trhu mělo dalekosáhlé důsledky a ovlivnilo prakticky každou sféru života.

Otevření hranic znamenalo, že do Polska začaly proudit nejen nové výrobky, ale také myšlenky týkající se způsobu života. Mezi stylovým oblečením a neobvyklými účesy nebylo místo pro knír, protože to začalo být velmi kýčovité. Byl spíše doménou strýců s kníry než módních mužů. Nicméně to úplně nezmizelo, což potvrzuje knír Adama Małysze."

Podrobnosti v odkazu.
https://jakub­wiacek.com/pol­ski-was-sila-tradycji-czy-odlegla-przeszlosc/

Další odpovědi
Pepa25

Knír byl brán knír jako výraz mužnosti a souvisejících vlastností, jako je odvaha, fyzická síla a čest a byl velmi populární v romantických časech – např. v dílech Sienkiewicze měly hlavní postavy knír. V 19. století se knír stal dokonce symbolem národního odporu. Knír měl Pilsucký i Walesa. V moderní době už tak populární není, má ho třeba Adam Malysz, ale třeba Lewandowski už ne.

Zdroj: https://jakub­wiacek.com/pol­ski-was-sila-tradycji-czy-odlegla-przeszlosc/

Kepler

Ano, je to tam dost rozšířené. Taky v Řecku – tam to nosí i ženské 😊. Proč to tam tak je nevím, asi to k nim patří jako plnovous k machometánům.

Ametyst

Asi se jim to líbí u jejich maďarskych přátel, kde to je běžné. “ Lengyel, Magyar, két jó barát…”

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

magorvkleci

Miłość bez zazdrości jest jak Polak bez wąsów.

UPhelp

Drží se to z historie (zvyky, tradice, kultura – odrážející se do jisté míry i v módě). Dřív (nebo taky jak kde a jak kdy) byly vousy, jakož i hustý knír, bradka nebo plnovous běžný u každého muže. Třeba Turci (a turkické kmeny vůbec) si taky stále docela zakládají na hustém a upravovaném plnovousu. Symbol síly, mužnosti, plodnosti,… taky ho mám. :D