Avatar uživatele
Bronzový

Je u nás obřízka legální operací?

Nejdřív holokaust a teď tohle, úpí evropští židé kvůli zákazu obřízky

13. července 2012 12:40, aktualizováno 13:47
Evropští židé a muslimové zuří kvůli soudnímu zákazu rituální obřízky v Německu. Moskevský rabín prohlásil, že verdikt je nejhorší útok na židy od dob holokaustu. Německá vláda už oznámila, že se zasadí o ochranu této náboženské praxe.
Předseda evropské rabínské konference Pinchas Goldschmidt (12. července 2012) | foto: Reuters
Vlna nevole mezi evropskými židy a muslimy se zvedla na konci června. Soud v Kolíně nad Rýnem tehdy rozhodl, že obřízka malých chlapců z náboženských důvodů se rovná ublížení na zdraví a rodiče by s ní měli počkat do té doby, než se jejich syn bude sám schopný rozhodnout, jestli ji chce, nebo nechce podstoupit.

Vrchní moskevský rabín a prezident evropské rabínské konference Pinchas Goldschmidt verdikt označil za nejhorší útok na židy od nacistické genocidy za druhé světové války. "Pokud bude ten rozsudek potvrzen, nevidím pro židy v Evropě žádnou budoucnost," povzdechl si Goldschmidt podle listu The Independent.

Jeho slova jen podtrhují pobouření mezi evropskými židy a muslimy. Představitelé obou vyznání zdůrazňují, že obřízka je pro jejich víru naprosto zásadní, a vyzývají německou vládu, aby využila svého vlivu a tento náboženský rituál ochránila.

OBŘÍZKA
Mužská obřízka je malý chirurgický zákrok, při němž je odstraněna předkožka - kožní řasa, která překrývá žalud penisu. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na celém světě je obřezán každý třetí chlapec mladší 15 let. V judaismu odkazuje na příběh ze Starého zákona, ve kterém Bůh uložil Abrahamovi, aby se obřezal. Obřízka tak představuje symbolickou smlouvu člověka s Bohem. Drobná operace se ale často provádí také z hygienických důvodů.
Německá vláda v pátek dala najevo, že se postaví na stranu rozhořčených duchovních. Mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert podle ČTK uvedl, že vládě jde o ochranu náboženské svobody včetně tradiční praxe obřízky, pokud je prováděna odpovědně. Průzkumy napovídají, že většina Němců rozhodnutí kolínského soudu přivítala.

Radši to nedělejte, radí lékařům odbory
Němečtí Zelení se už vyslovili pro to, aby právo na rituální obřízku bylo zakotveno v zákonech. "Chceme najít způsob, který by obřízku netrestal," prohlásila šéfka parlamentního klubu Zelených Renate Künastová.

Německá zdravotní asociace doktory vyzvala, aby drobnou operaci penisu přestali provádět, protože v opačném případě by mohli čelit žalobě. Dvě berlínské nemocnice provádění obřízky dočasně pozastavily.

Další vlivná zdravotnická organizace zvaná Hartmannbund prohlásila, že plně podporuje odpor židů a muslimů proti rozhodnutí soudu. "Pokud někdo označí společensky akceptovanou náboženskou praktiku za zločin, tak je to jedna z největších forem náboženské diskriminace," prohlásil mluvčí spolku Bern Lücke.

Precedentní rozhodnutí padlo v případu kolínského lékaře, který na žádost muslimských rodičů provedl obřízku čtyřletému chlapci. Několik dní po operaci rodiče krvácejícího hocha přivezli do nemocnice a lékař byl obviněn z ublížení na zdraví.

Během prvního soudu byl lékař osvobozen, protože měl k zákroku svolení rodičů. Viny ho zprostil i odvolací soud, tentokrát však z jiných důvodů: soudci rozhodli, že kolem obřízky panuje právní chaos, a postavili se proti právu rodičů na provádění tohoto rituálu na dětech.

Autor: aha
SOUVISEJÍCÍ

Němci zatrhli rituální obřízku malých chlapců. Muslimové a židé zuří
vydáno 27.června
V Jihoafrické republice zemřelo dvacet chlapců po špatně provedené obřízce
vydáno 18. června 2010
Když zakážeme židům obřízku, budeme za kašpary, míní Merkelová
vydáno 19:46

DISKUSE
VSTOUPIT
V diskusi je 1017 příspěvků.
Poslední z 15. 7. 2012, 15:28
DALŠÍ Z RUBRIKY ZAHRANIČNÍ

Doplňuji:
Jsou u nás obřízky rituální, nebo pod dohledem lékaře v nemocnici? Platí se za ni?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že ji lékaři na požádání dělají bez problémů.
V čem vidím problém je, že o obřízce zpravidla rozhodují rodiče za dítě. Nevím, zda je tak správně, předkožka není životoohrožující část těla a tak bych to nechal na tom jedinci, až se bude moci sám rozhodnout.
Rodiče by ho ale měli naučit základní hygieně.
A jinka - zlatá předkožka, když se kočka zrovna rozmáchne vytaženými drápky.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je. V ČR se obřízka provádí na urologii (za předpokladu, že mají k dispozici operační sál) nebo na plastické chirurgii.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/O b%C5%99%C3%ADzka#Kdo_prov.C3.A 1d.C3.AD_ob.C5.99.C3.ADzku


Avatar uživatele

"obřízka malých chlapců z náboženských důvodů se rovná ublížení na zdraví a rodiče by s ní měli počkat do té doby, než se jejich syn bude sám schopný rozhodnout, jestli ji chce, nebo nechce podstoupit."
Naprosto souhlasim!


Avatar uživatele
Pokročilý

Neuvedl jste zdroj :-O

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Kohut57

Ad Lorrien: iDNES.cz ---zdroj

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1960
Zlatý mosoj 1571
Zlatý marci1 1452
Zlatý annas 1177
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 791
Zlatý quentos 765
Zlatý Kepler 686
Zlatý iceT 580

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.