Avatar uživatele
Kulpix

Je tohle krádež?

Když najdu na ulici třeba dvoustovku . A původní majitel by nahlásil PČR , že ji ztratil, tak kdyby se teoreticky našla u mne, tak jestli budu za zloděje , nebo ne. (Je to asi nereálné , ale stejně.)

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? iceT před 2872 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Pokud by to nebyla jen dvoustovka, ale pětitisícovka, nebyla by to krádež, ale trestný čin zatajení věci. Ten upravuje trestní zákon v Hlavě deváté v ustanovení § 254. Podle tohoto ustanovení trestný čin zatajení věci spáchá ten, kdo si přisvojí cizí věc nikoli nepatrné hodnoty (min. 5000 kč), která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné. Za spáchání tohoto trestného činu hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest.

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/trestny-cin-zatajeni-veci-16690.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ten který je

Dnes se neříká krádež,ale odklonění.;-)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Samozřejmě. Výše sumy to nemění.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Není! Když ji ztratíš ty, tak je definivně „po ní“ a žádného nového zloděje touto svou neopatrností nestvoříš, leda by ji našel někdo patologicky zbožný, ale to by byla fakt náhoda. A co skončilo regulované nájemné, tak babičky už podobný nálezy taky nevracej. Hare Krišna!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Hans51

To Drap:

Ale ano, výše škody má na kvalifikaci trestného činu jako krádeže zásadní vliv – viz ustanovení § 205 trestního zákoníku – je nutno činem spáchat škodu nikoliv nepatrnou (tedy alespoň 5.000,– Kč).

Pokud by však nálezce nalezl alespoň 5.000,– Kč, šlo by, jak píše Kepler, o trestný čin zatajení věci.

před 2872 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek