Jose1f

Je to slovo důležité?

Dle § 1208 písm. g), bodu 4. Nového Občanského Zákoníku: „Do působnosti shromáždění patří udělování PŘEDCHOZÍHO souhlasu k uzavření smlouvy o zřízení zástavního práva k jednotce, pokud dotčený vlastník jednotky v písemné formě s uzavřením zástavním smlouvy souhlasil“.

Změnil by se smysl výše uvedené věty, kdybychom slovo PŘEDCHOZÍHO vynechali? Proč ho tam zákonodárce vložil? Co tím chtěl vyjádřit?

Nejlepší odpověď
Hamon

Nejsem právník a tato oblast mě ani tolik nezajímá :)
V jiném právním předpisu může (ale nemusí) být, že k nějakému úkonu je nutný předchozí souhlas a k jinému stačí jen souhlas (tedy klidně dodatečný).

Další odpovědi
led

Výraz „udělení PŘEDCHOZÍHO souhlasu“ znamená, že zhromaždenie súhlasí s prípravou k uzavreniu zmluvy, ale ešte nemusí odsúhlasiť uzavretie zmluvy samotnej.
Príklad o predchodzom súhlase v malom:
dieťa chce otcovi kúpiť samostatne darček. Matka vysloví predchodzí suhlas s vybratím a kúpou darčeka. Dieťa ho vyberie a pri kúpe to matka zamietne, navrhne výber zopakovať, pretože otec už podobnú vec má. Celý postup sa znova zopakuje, až sú obe strany spokojné a otec obdarovaný.
Ak by sa nepoužil predchodzí súhlas, matka by dala dieťaťu peniaze do ruky, „choď a kúp“, otcovi by sa mohli hromadiť na polici rovnaké dary. Komu to prospeje?
…môžte povedať, toto je iné. My hovoríme o Občanskom zákoníku, o zásadných problémoch. Ale každý bod OZ možno premietnúť aj do prostredia bežného života ´malého človeka´.

anonym

Samozřejmě, že by se význam změnil, a to dost závažným způsobem. Shromáždění uděluje souhlas s uzavřením smlouvy o zřízení zástavního práv a předem, je to tedy souhlas PŘEDCHOZÍ. Kdyby to v zákoně bylo formulováno s vynecháním tohoto slova, tak by to shromáždění umožňovalo udělit souhlas kdykoliv a mohlo by tedy zcela pochopitelně dojít k tomu, že by smlouva sice vyhotovena byla, ale souhlas udělen nebyl. Potom by nejspíš musel platnost nebo zrušení takovéto smlouvy řešit soud. Vedlo by to ke zbytečným tahanicím a nic pozitivního by to nepřineslo. Takto je jasné jaký akt má po čem následovat.

Kelt

samozřejmě, že je to slovo důležité, vymezuje a popisuje konkrétní věc. Pokud by tam nebylo , mělo by to jiný význam. Definice v právu, nebo nějaký fyzikální zákon musí být jednoznačně definované.