Avatar uživatele
Bronzový

Je to slovo důležité?

Dle § 1208 písm. g), bodu 4. Nového Občanského Zákoníku: „Do působnosti shromáždění patří udělování PŘEDCHOZÍHO souhlasu k uzavření smlouvy o zřízení zástavního práva k jednotce, pokud dotčený vlastník jednotky v písemné formě s uzavřením zástavním smlouvy souhlasil“.

Změnil by se smysl výše uvedené věty, kdybychom slovo PŘEDCHOZÍHO vynechali? Proč ho tam zákonodárce vložil? Co tím chtěl vyjádřit?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Nejsem právník a tato oblast mě ani tolik nezajímá :)
V jiném právním předpisu může (ale nemusí) být, že k nějakému úkonu je nutný předchozí souhlas a k jinému stačí jen souhlas (tedy klidně dodatečný).

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Výraz "udělení PŘEDCHOZÍHO souhlasu" znamená, že zhromaždenie súhlasí s prípravou k uzavreniu zmluvy, ale ešte nemusí odsúhlasiť uzavretie zmluvy samotnej.
Príklad o predchodzom súhlase v malom:
dieťa chce otcovi kúpiť samostatne darček. Matka vysloví predchodzí suhlas s vybratím a kúpou darčeka. Dieťa ho vyberie a pri kúpe to matka zamietne, navrhne výber zopakovať, pretože otec už podobnú vec má. Celý postup sa znova zopakuje, až sú obe strany spokojné a otec obdarovaný.
Ak by sa nepoužil predchodzí súhlas, matka by dala dieťaťu peniaze do ruky, "choď a kúp", otcovi by sa mohli hromadiť na polici rovnaké dary. Komu to prospeje?
...môžte povedať, toto je iné. My hovoríme o Občanskom zákoníku, o zásadných problémoch. Ale každý bod OZ možno premietnúť aj do prostredia bežného života ´malého človeka´.


Avatar uživatele

Samozřejmě, že by se význam změnil, a to dost závažným způsobem. Shromáždění uděluje souhlas s uzavřením smlouvy o zřízení zástavního práv a předem, je to tedy souhlas PŘEDCHOZÍ. Kdyby to v zákoně bylo formulováno s vynecháním tohoto slova, tak by to shromáždění umožňovalo udělit souhlas kdykoliv a mohlo by tedy zcela pochopitelně dojít k tomu, že by smlouva sice vyhotovena byla, ale souhlas udělen nebyl. Potom by nejspíš musel platnost nebo zrušení takovéto smlouvy řešit soud. Vedlo by to ke zbytečným tahanicím a nic pozitivního by to nepřineslo. Takto je jasné jaký akt má po čem následovat.


Avatar uživatele
Stříbrný

samozřejmě, že je to slovo důležité, vymezuje a popisuje konkrétní věc. Pokud by tam nebylo , mělo by to jiný význam. Definice v právu, nebo nějaký fyzikální zákon musí být jednoznačně definované.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.