Rubís

Je tento přístup mojí učitelky správný? Jak správně mám svojí špatnou zkušenost řešit?

Měla bych dotaz ohledně určitého jednání mojí učitelky. Jsem na střední škole už druhý rok. Tento problém zdílím ještě s pár dalšími žačkami. Naše učitelka na odborný výcvik v hodinách volá: kadeřnici, masérce, manželovi, přátelům apdb… Když se jí zeptáme např.: jaký je plán dne a co budeme na OV dělat?. Odpoví: Ticho já telefonuju a nemám čas… Naše výsledky práce jsou jí prakticky jedno. Hodnotí nás podle toho jak jí je kdo sympatický a jak moc značkové oblečení právě má na sobě nebo ve svém šatníku. Jelikož máme velice malou šatnu musíme se do pracovního oblečení oblékat v učebně… Takže vidí nás v našem spodním prádle a následně řeší co máme nosit a co naopak ne. Pokud se jí někdo nelíbí ihned roznáší pomluvy s těmi „lépe oblečenými“. Takže ve finále se celá třída hádá. Tím se dostáváme k dalšímu přímo mému osobnímu problému. Paní „učitelce“ (povrchní intrikářce) se nelíbí že mám nějaké to kilo navíc, nemaluji se podle jejích předpokladů tak se semnou moc nebaví. Zatímco moje spolužačka která se opravdu výrazně maluje a má postavu jak z Playboye tak je s ní nejlepší „kamarádka“. Vždy jsem s touto spolužačkou měla problémy (hádky, intriky, pomluvy). Blíží se nám konec školního roku a jeden den jsem si neodkladně musela skočit k doktorce. Ihned další den co jsem přišla do školy na mě učitelka OV. Spustila že se psala písemná práce a že jsem se jí záměrně vyhnula… Protože mojí spolužačce se to nelíbilo… (Den předem jsem to oznamovala třídní že budu chybět) . Takže jsem si písemnou práci napsala v úplně jiném předmětu než jsem měla a druhé učitelky jsem se zeptala ohledně pár otázek v testu jakým způsobem na ně odpovědět. Prakticky mi jen sformulovala otázku tak abych jí pochopila. Opět spolužačce se to nelíbilo řekla že je to vůči ostatním nefér, učitelka se zeptala pouze jí ale zbytku třídy už ne a musela jsem si test napsat na 2X. Jenže jsem měla zdravotní problémy a nemohla jsem jít do školy tak mi učitelka na žádost mojí spolužačky uzavřela známku z OV na 4. A prospěch mám 2.20… Nejsem špatná studentka ze všech jiných předmětů mám za 1–2. Jen tady mám 4. Jak by jste vy řešili mojí situaci? Když s tím třídní nic nezmůže, ředitel na telefonáty rodiče nereaguje. A učitelka OV tříská rodičům s telefonem?
Napadlo mě celý tento incident předat školní inspekci. Ano nebo Ne.

Nejlepší odpověď
annas

Ne!

Anketa je chybná, zavádějící. Chybí Jiná odpověď.

Myslíte, že nadávka „potvora“ je vhodná. I když se vám jednání učitelky nelíbí, je nemorální využívat vulgarismy pro nesouhlas, navíc jste v postavení podřízené i věkově. .

K posouzení postupu učitelky je třeba vyslechnout i její názory. Není rozhodující váš subjektivní přístup, ale to, co se opravdu děje. Vždy existují tři pohledy – váš, učitelky a skutečnost.

Telefonicky se stížnosti neřeší, je třeba podat písemnou stížnost řediteli školy, který by měl objektivně stížnost posoudit a vyřešit.

Pokud byste vy nebo vaši rodiče, pokud jste nezletilá, poslali stížnost na vyšší orgán, stejně by ji vrátil k prošetření řediteli školy.

Pokud ředitel nezasáhne, pak teprve je možné obrátit se na nadřízený orgán či školní inspekci. .

Nechci tím říct, že schvaluji jednání učitelky, ale je to opravdu jen váš pohled.

Další odpovědi
autacek

Ano!!!

Butters_xD

Ano!!!

GM

Ano!!!

Hlada

Učitelka je potvora ale neřeš to.

To, co popisuješ, je velice časté jednání v ženském kolektivu. Jestli se tomu chceš vyhnout, je vhodná doba ke změně školy nebo oboru.

orwell

Ne!

Z tvé otázky jsem jelen. Ptáš se, jestli je chování učitelky správné a na to je jasná odpověď ne, není! Na konci textu pode otázkou se tážeš, zda máš problém řešit oznámením na inspekci. Na to bych odpověděl ano. Takže jsi zmatlala vlasně dvě otázky dohromady a na každou bych odpověděl jinak (viz poznámka Dochyho). Ale k věci: člověku se ani nechce věřit, že je toto možné. Pokud je všechno, co píšeš, pravda, tak hrůza je slabé slovo. Dříve než bych se obrátil na inspekci, NAPSAL bych stížnost řediteli školy s žádostí o nápravu a sdělit mu, co v případě neřešení problému hodláš učinit. Tyhle telefony, to je slovo proti slovu, umožňuje to poté oběma stanám lavírovat a popírat nějaká slovní vyjádření … Prostě chce to napsat doporučený dopis přímo řediteli, event. při doručení na studijní oddělení vlastní rukou to chce nechat si písemně potvrdit převzetí! No, a pak už musí pan ředitel „chca nechca“ odpovědět (rovněž písemně) do (a teď už nevím přesně číslo) x dní, co s tím hodlá udělat. To prosím ze zákona! Může ale třeba nařídit nějaké komisionální přezkoušení, ale nemůže hrát dál mrtvého brouka. A to bych se strašně divil, že by to nezabralo. Nechat si vlézt inspektory do školy, když se tomu dá zabránit, to žádný normální ředitel neudělá. Obvykle se při tom kontrolují i další věci, jako úvazky, učební plány, odučená a zapsaná látka, splněná kvalifikace učitelů (třeba dokončené DPS), nahlédne se do účetnictví, zkontrolují se prostory školy z hlediska bezpečnosti prováděných činností, provádění periodických školení a platných osvědčení týkajících se např. možnosti řízení služebních vozidel, nebo kvalifikace dle vyhl. 50 (pro kantory přicházející do styku s elektřinou – §11), atd., atd. Lezou i do hodin k jednotlivým vyučujícím a kontrolují kvalitu výuky. Jelikož jsem taky pracoval nějakou dobu ve školství, vím své. Pár takových inspekcí pamatuji a nikdy jsem nezažil, že by se něco nenašlo. Takže asi tak.
Jelikož jsem mj. taky chvíli pracoval jako mistr OV, zdá se mi tebou popisované chování zmíněné učitelky jako „z jiného světa“. Nikdy jsem v době výcviku nepoužil telefon ze soukromého důvodu, většinou jsem ho pouze zvedl, když nás svolávali na nějakou mimořádnou poradu. Neexistovalo nevěnovat se žákům, člověk byl neustále ve střehu. Pracovali jsme s elektřinou, kde hrozilo nebezpečí úrazu víc, než kde jinde a pokud jsem se musel z pracoviště byť na okamžik vzdálit, byl jsem jako na trní. Navíc se jednalo o chlapecký kolektiv a samečci mezi 16 až 20 roky dokážou neuvěřitelné věci.

Jan Kunčar

Ano!!!

paul1

Učitelka je potvora ale neřeš to.

Pokud ke skončení školy máte jen jeden rok, tak bude asi lepší nějak vydržet a dokončit studium.
Rok uteče jako voda. Na každý pád je to všechno dobrá škola do života a takových lidí ještě potkáte mnoho a možná ještě horších. Takže jí i můžete případně poděkovat, ale raději až ke konci studia. 😁

da ny

Ne!

Anketa je ne zrovna šťastně založena, otázka položena.
Nespokojenost, stížnost ze strany rodičů, se nikdy neřeší telefonicky!!!
Vaše „domněnky“, pocity křivdy, nespokojenosti, na celou záležitost mohou být, pro nás zavádějící. Máme jednostrannou informaci.
Mám dojem, že Vaším řešením – stížností, nic nevyřešíte. Také nechápu, proč jste se vůbec, při psaní testu jiné vyučující vůbec na něco ptala! Bez její, jinak zformulované otázky byste test nezvládla?
Jste na škole teprve druhý rok, jste ve věku, kdy je mladý člověk plný „spravedlnosti“, „anarchie“. Pochybuji o tom, že by jedna spolužačka závažně ovlivnila úsudek a konečnou klasifikaci jedné učitelky.

Justin1

Ano!!!

agentpv

Ano!!!

Pokud budeš mít tu samou učitelku i za rok – tak doporučuji ti to ŘEŠIT, stěžovat si na vedení … chování pí učitelky je orpavdu krajně nevhodné, myslím že vás v hodinách ani nic nenaučí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

da ny: Co si tak pamatuju ze školních lavic, tak doplňující otázky na vyučující nebyli zas tak neobvyklé. Akorát pokud se zeptá jeden člověk z kolektivu tak případnou odpověď využije celý kolektiv a nikdo si pak ani neuvědomuje, kdo že se to zeptal. Když se zeptá jediný žák na mimořádném termínu pro test, tak odpověď či „nápovědu“ využije jen ten jeden, ale vědí a pamatují si to všichni. A nemusí jít o žádnou nadstandardní pomoc. Že třeba může mít otázka více významů není nic neobvyklého.

Dochy

Mám poznámku k položenému dotazu a anketě:
Ptáš se „Je tento přístup mojí učitelky správný? Jak správně mám svojí špatnou zkušenost řešit?“ a v anketě máš možnosti ANO/NE, které se ještě ke všemu zřejmě vztahují k úplně jiné (ne)otázce: „Napadlo mě celý tento incident předat školní inspekci. Ano nebo Ne.“
Bacha na to, snižuješ tím srozumitelnost a vůbec vypovídací hodnotu ankety. Lépe se rozhodnout od začátku a buď volit jasně předloženou anketní otázku, nebo se rozepsat a nechat volné odpovědi.

Rubís

Hlada. Svůj obor bych chtěla dokončit protože mě baví a naplňuje. Mám před sebou už jen rok a potom mířím na nástavbu úplně někam jinám. Ale moc děkuji za odpověď.

Hlada

Tak to ber jako správné vzdělávání do praktického života. Umět se pohybovat v jednopohlavním kolektivu by se mělo vyučovat jako zvláštní předmět.