mirekborek

Je stahování z ulozta legálnì?

Všude čtu že stahování z ulozta je nelegální nebo že je to krádež ale soubory tak vkládají sami lidé tak jak je to? Díky za odpovědi.
Doplňuji:
Kontroloval jsem to a tato otazka nebyla zodpovezena. Pouze podobne otazky.

Nejlepší odpověď
gecco

Stahování samotné je na pomezí legality (momentálně, podle současných zákonů, není trestné).
Pokud bys ale stažené soubory třeba dále sdílel, už se, samozřejmě, vystavuješ i riziku trestního stíhání (přestože ty jsi soubor na Uložto nenahrál).

Další odpovědi
marci1

Již vícekrát zodpovězeno : http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=stahov%C3%A1n%C­3%AD%20ulo%C5%BE­.to

setapouch

Kontroloval jsem to a tato otazka byla zodpovezena.
Doplňuji:
A od te doby se stav nezmenil.

arygnoc

vedomé šírenie mediálnych súborov (a nie iba mediálnych) chránených autorským zákonom je trestné.
české zákony, napriek tomu netrestá tých, ktorí tieto súbory sťahujú (neznalosť zákona neospravedlňuje), hoci sa dopúšťajú minimálne trestného činu spolupáchatľstva či schvaľovania trestného činu.

v civilizovanej európe je sťahovanie takýchto súborov trestné, zákonom je dokonca určené, že poskytovatelia pripojenia MUSIA blokovaťprístup na takéto servery (i keď to nie je celkom košér, lebo si na týchto serveroch, apriori deklarovaných ako archívne, môžem ukladať VLASTNÉ súbory).

zhrnutie:
JE to trestné i v čr (spolupáchateľstvo, schvyľovanie trestného činu, neoznámenie spáchania trestného činu) – iba to nie je trestané.
a niet sa čo diviť, veď české súdy nevedia odsúdiť ani nositeľa miliónov v krabičkách od vína.

;-Q

led

Nie je trestné to, čo zákon nezakazuje.
Nelegálne je to, čo odporuje zákonu.
Krádež je odcudzenie predmetu krádeže inému.
Sťahovanie pomocou torentov je zdielanie dát (princíp torentu je sieť počítačov združená k tomuto jedinému účelu, ktoré si najzájom odovzdávajú nimi sťahovaných časti dát zdieľaného súboru)
ulozto.cz, uloz.to je webová úschovňa podliehajúca českému právu, v ktorej sú uložené a voľne prístupné súbory, vložené registrovanými užívateľmi, táto stránka zodpovedá za legálnosť týchto voľných súborov (filmy, obrázky, hudba, knihy, dokumenty…) Sťahovanie z tohto serveru pre vlastnú potrebu podľa platných českých zákonov nie je trestné. Trestným sa stáva až zdieľanie, tj.rozširovanie, týchto súborov. Použitie torentov sa považuje za zdieľanie.
Druhá časť serveru ulozto.cz, uloz.to sú súkromné dáta užívateľov, ktoré sú prístupné až po zadaní kódu. Sťahovanie týchto súkromných dát oprávnenými osobami, ktoré poznajú heslo, oprávňujúce použiť súbor, nie je trestné, pokiaľ nepoužívajú torent. Použitie torentov sa považuje za zdieľanie.
PS.

V každej krajine platia zákony tejto krajiny, avšak treba si uvedomiť, že internetová sieť pracuje celosvetovo, súčasne v rôznych krajinách. Preto sa môže stať, že v jednej krajine vaša počítačová činnosť je v medziach platných zákonov a v inej je nelegálna. K tomuto sa viažu aj rôzne medzinárodné dohody.
Nie je trestné to, čo zákon nezakazuje.
Nelegálne je to, čo odporuje zákonu.
Krádež je odcudzenie predmetu krádeže inému.
Sťahovanie pomocou torentov je zdielanie dát…
Zdielanie dát chránených autorským zákonom, bez súhlasu autora, je trestné

setapouch

arygnoc: tvá odpověď je naprosto chybná. A protože už jsme na toto téma debatovali, vědomě lžeš. Pokud tvrdíš opak, dolož to příslušným paragrafem.

setapouch

Bronzový
setapouch

§ 30 Autorského zákona
Volná užití

(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

Odstavec dva to výslovně potvrzuje, právě proto, aby nevznikly žádné pochybnosti. Bohužel, vždy se najde nějaký slovák, který nedokáže pochopit psaný text.

http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-121

arygnoc

tisíckrát preberané a nie iba na internete.

áno, kópiu pre osobnú potrebu si môžete urobiť – ale z média, ktoré ste zakúpili (!!!), ktorí je vo vašom vlastníctve, z originálu, nie niekde stiahnuť z internetu (máte kópiu, nemáte originál, tudíž vaša kópia je nelegálna).

bohužiaľ sa nájde vždy nejaký chumaj, ktorý nerozumie čítanému textu.

;-Q

kto vedome distribuuje alebo dáva k dispozícii kópiu mediálneho súboru chráneného autorským zákonom, tento zákon porušuje (trestné sadzby si nájdeš sám).
kto túto kópiu sťahuje, dopúšťa sa trestného činu schvaľovania trestného činu (šírenie nezákonných kópií, viď odstavec vyššie) a spolupáchjateľstva, lebo VIE, že tá kópia je poskytnutá v rozpore so zákonom.

čo je na tom nepochopiteľné?

;-Q

setapouch

Dokud své tvrzení nepodložíš nějakým paragrafem nebo principem práva, zůstává to pouze tvým výmyslem. Já svá tvrzení podložil paragrafem. Udělej totéž nebo konečně přestaň lhát a sklapni.

arygnoc

§ 152
Porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi
(1) Kdo neoprávněně zasáhne do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,

  1. získá-li činem uvedeným v odstavci 1 značný prospěch, nebo
  2. dopustí-li se

takového činu ve značném rozsahu.

§ 365
Schvalování trestného činu
(1) Kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit souhlas s trestným činem

  1. pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
  2. na takovou odměnu nebo odškodnění pořádá sbírku.

§ 23
Spolupachatel
Byl-li trestný čin spáchán úmyslným společným jednáním dvou nebo více osob, odpovídá každá z nich, jako by trestný čin spáchala sama (spolupachatelé).

;-Q

setapouch

A co jako? Rozmnoženinou pro vlastní potřebu fyzická osoba NEZASAHUJE do práva autorského.

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

arygnoc

za prvé:
nie rozmnoženinou, alo KÓPIOU. (to čo tu tvrdíš, je vytrhnuté z kontextu!!! – nebavíme sa teraz o nejakej fotokópii [či rozmnoženiny] da vinciho obrazu z časopisu /a pod./)
a kópia sa dá poriadiť iba z originálu.
a ten si musíš kúpiť, toho musíš byť majiteľom.

ak tú kópiu dáš k dispozícii napr. na ulozto, už sa dopúšťaš trestného činu.
ak takú kópiu stiaheš, dopúšťaš sa tr. činu schvaľovania tr. činu a spolupáchateľstva.

takže KÓPIU áno, ale z VLASTNÉHO originálu.
a pre vlastnú potrebu, nemožno požičiať ani bratovi.

nechápem, čomu nerozumieš.

sú krajiny, kde je i držanie takejto kópie trestné (veľká británia, taliansko, francúzsko, …), proste musíš mať originál.

kópiu môžeš mať, ak máš originál. basta.

;-Q

setapouch

Jsme na českém diskusním fóru, ptá se evidentně Čech, takže sem nepleť jinou než českou legislativu.

Nic z toho, co tvrdíš, NEMÁ OPORU V ZÁKONĚ. Pokud ano, dolož to konkrétním paragrafem. Což ale udělat nemůžeš, protože si to cucáš kdovízčeho.

A mimochodem, zákon žádnou kopii nezná, zná pouze dílo, záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu. Pokud chceš diskutovat, přestaň si vylhávat argumenty, prosil jsem tě o to mockrát.

Dochy

Už jsem viděl výklad, že odstavec dva znamená, že si můžete udělat kopii z díla které máte. Nikoli stáhnout evidentně nelegální kopii z netu. Co mně se týče, já mám za to, že stahování je tolerováno, nikoli legální. Možná ani není trestné, ale nepovažuji jej za legální. Pokud by někdo měl zájem, pravděpodobně by to dokázal naroubovat minimálně na schvalování TČ.

setapouch

Nic takového zákon NEVYŽADUJE! Naopak, výslovně říká, že je to výjimka ze zákona. A za tuto možnost zhotovit rozmnoženinu platíme autorům kompenzace, lidově zvané výpalné.

A není trestné to, co zákon výslovně povoluje. To jsou fakta.

led

Není trestné to, co zákon nezakazuje. Tak zní formulace.

setapouch

Z čehož logicky plyne, že není trestné to,co zákon výslovně povoluje.

led

Zákon to nepovoľuje, zákon to nezakazuje a to je v právne rozdiel.

setapouch

Ale tohle zákon výslovně povoluje. Umíš číst?

led

„Do práva autorského tak nezasahuje ten…“ to neznamená „povoľuje“
Zdieľanie je poskytnutie kópie, alebo jej časti na iný účel než pre osobnú potrebu, či už bezúplatne, alebo za úplatu.
Umíš číst?

setapouch

Ano, já číst umím, dokonce umím i chápat psaný text. Evidentně na rozdíl od tebe. Protože o sdílení se tu nikdo nebaví, celá debata je o stahování jakožto zhotovení rozmnoženiny pro vlastní potřebu fyzické osoby.

arygnoc

evidentne nechápeš napísaný/čítaný text.

sťahovanie kópie originálu je schvaľovanie trestného činu a spolupáchateľstvo (vyššie máš paragrafy), umiestnenie tejto kópie na web a umožnenie jej sťahovania (šírenia) je trestný čin.

howg.

súhlasím, právnickéj hatmatilke nemusí každý prosťáčik rozumieť – ale to neznamená, že v nej nie je daný zákon (rozumej >pravda<, i keď to tak >logicky< nemusí znieť).

;-Q