MK44

Je správné ptát se na těchto stránkách na islám?

Je/není vhodné (smysluplné, bezpečné, korektní apod.) klást zde otázky ohledně islámu nebo na ně reagovat a proč?

(Jen například: proto, abychom nezraňovali náboženské cítění muslimů? Abychom nedráždili teroristy a neupozorňovali na sebe? Abychom sami v sobě nepěstovali autocenzuru? Abychom muslimy lépe chápali? Abychom nevypadali, že budeme ustupovat něčemu, s čím se neztotožňujeme? Protože není vyvážená pravděpodobnost, že se k otázce vyjádří místní muslim? Atp.)

Jsou nějaké meze, které bychom neměli ať jedním nebo druhým směrem překračovat?

Pro možnost „jiné“ využijte diskusi.

Děkuji za názory.

Nejlepší odpověď
dudu

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.

Doplňuji:
Nedávno jsme pobývali v Egyptě. Skupina, kterou prováděl mladý egypťan /zkušený průvodce jenž se sám, až na fonetiku naučil perfektně česky/ měla pouhé čtyři členy, takže zbyl čas k diskuzi na různá témata. Said /tak se náš průvodce jmenoval/ mimo jiné překládá a vyučuje jazyky na universitě v Káhiře. Je ženatý a s manželkou /právničkou/ mají tři kluky. Další děti ani více manželek neplánuje.
Tak jsme např. hovořili o tom, jak si vlastně v Egyptě muži vybírají partnerky když jsou celé zakuklené. Said nám sdělil, že podle obličeje a v jeho případě též na doporučení rodičů. Mojí replikou, že u nás se tomu říká „kupovat zajíce v pytli“ se velmi pobavil a poznamenal, že on měl štěstí a vybral si dobře. Také třeba tvrdil, že čeština je oproti arabštině lehká na učení, což jsem si ověřil v nubijské škole, kde se snažili nás naučit arabsky psát a počítat. Za špatné znalosti jsem nakonec dostal po ruce rákosou.
Příští rok Said míní navštívit naši republiku a moc se těší.

Další odpovědi
Pepa25

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.

Doplňuji:
Vidím pouze dvě rizika (bavím se obecně):

  • pokud má tazatel sklony k trollingu nebo jen k žádostem o potvrzení svého světonázoru
  • nejsem si jistý, zda jsou tu dost a dostatečně fungovaných osob, které odpoví – přece jen např. s některými otázky křesťanských náboženství se tu víc lidí podrobně setkalo nebo problém odborně studovalo …

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.

Doplňuji:
Podle mě je to vhodné, přece tohle jsou stránky kde se ptáte a ne kritizujete. Snad :D

talka

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.

Rocker

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.

Doplňuji:
Když se na něco ptáš,je to proto,že to chceš vědět,ne aby to někoho urazilo.Takže mluvit o tom tady by neměl být problém.

gecco

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.

Otázkou je, co myslíš tím „vyjadřovat se“ – pokud máš dotazy nebo chceš osvětlit něco nejasného, klidně se ptej; pokus ale chceš ´rejpat´, je to nevhodné – stejně, jako rejpání do jiného náboženství nebo ´světonázoru´…
😉
Nemyslím, že by muslimové nerejpavé dotazy na náboženství pokládali za nevhodné.

střevo

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.

V Evropě by to právě mělo bejt vhodný kritizovat to co nám nepasuje, a teroristy dráždí jen Amerika a Anglie. Nevím proč jsme jen tak blbý, že se do toho necháváme zatahovat. Toť můj názor

ivzez

Vyjadřovat se k islámu je nevhodné.

Doplňuji:
… stejně jako ke každému jinému vyznání.

Ptát se laiků na islám i odpovědi lidí, kteří o něm
(téměř) nic nevědí, považuji minimálně za zbytečné.

miláSimča

Vyjadřovat se k islámu je stejně vhodné jako se vyjadřovat k čemukoli jinému.