ahold

Je správně, když novináři skloňují jméno: Jiří Pomeje?

Myslím jeho příjmení.

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Nejen příjmení Pomeje se může skloňovat podle vzoru soudce. ,

Existuje ještě druhá možnost, jakl připouštějí rpavidla.

"V současnosti se však u těchto jmen, především pokud koncovce předchází tvrdá nebo obojetná souhláska (ale stále častěji i u jmen ostatních), prosazuje tzv. zájmenné skloňování, ze kterého lze lépe odvodit základní podobu jména, což znamená, že za celé jméno se připojují v nepřímých pádech zájmenné koncovky.

Přestože u jmen, ve kterých koncovému -e předchází měkká souhláska, není zájmenné skloňování dosud kodifikováno, domníváme se, že ani zde už je v současnosti nelze hodnotit jako chybné: 2., 4. p. Nevoleho, Purkyněho, Skameneho, Kubiceho, Skočdopoleho, Osolsoběho – 3. p. Nevolemu, Purkyněmu, Skamenemu, Kubicemu, Skočdopolemu, Osolsoběmu – 5. p. Nevole, Purkyně, Skamene, Kubice, Skočdopole, Osolsobě – 6., 7. p. Nevolem, Purkyněm, Skamenem, Kubicem, Skočdopolem, Osolsoběm. U některých frekventovanějších a známějších jmen se zájmenný způsob dokonce prosadil jako základní."

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=322

Záleží na rodinné tradici, ale tu novináři neznají, takl využívají možnosti PČP.

Lze skloňovat – např. k Jiřímu Pomejovi jako k soudcovi nebo k Jiřímu Pomeje-mu – jako tomu.

U vzoru soudce jsou ve 3. a 6. pádě možné i elší tvary. – soudci/ soudcovi.

Další odpovědi
ivzez

Jméno Jiří se bežně skloňuje.
Pokud je novináři skloňují správně, není proti tomu co namítat.

Po doplnění otázky:
Proč jste se ptal na jméno, pokud jste mínil příjmení?

Pro příjmení platí totéž, co pro jméno.
Pokud je novináři skloňují správně, je to v pořádku.

Kepler

Zatím jsem si toho nevšiml, ale domnívám se (ač nejsem češtinář), že jde o mužský rod životný, vzoru soudce. Tak by se snad skloňovat dalo, když to je slovo českého původu. Ale je fakt, že mi to zní divně.

Klaproth

Zajmenné skloňování se používá u jmen končících na e.

Kepler > podle vzoru soudce? Takže 3. nebo 6. pád bude Pomeji?

annas

ivzez,

Jméno, – eden z mnoha významů

název, pojmenování: j. křestní, osobní, rodné; j. rodové, rodinné příjmení;
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=jm%C3%A9no

I i když uvedla obě jména., mohla upřenilt – skloňování příjmení, nebo celého jména, nebo křestního jména.