rtep000

Je škodlivé topení ve skleníku petrolejkou ?

Odpovědi
elkon

Petrolejka skleník moc nevytopí a navíc spotřebovává kyslík, který potřebují rostliny.

Pepa25

Vzhledem k tomu, že petrolejky se běžně používaly v domech, tak to škodlivé není. Otázka je, jak je to efektivní, protože petrolejka (lampa) je primárně zdroj světla. Na vytápění by bylo vhodnější něco jako toto: https://www.pro-vase-auto.cz/dum-a-zahrada/vytape­ni/petrolejova-kamna/petrolejova-kaminka-kero-360.html

Filip84

Tys nikdy neosvětloval cimru lampami na kerosen, co?

Velká lampa na kerosen spotřebuje kyslíku zhruba jako dospělý chlap při normální aktivitě. K osvětlení cimry jich potřebuješ tak čtyři, pět, minimálně, taky podle velikosti, ale i kdybys měl, třeba, jenom jenu velkou a dvě malé, tak je to to samé, jako by s Tebou v cimře byli dva chlapi, to je jedna věc.

Druhá věc je, že ano, když dneska koupíš kerosen – u materialisty, na pumpě atp., tak pokud nekoupíš kerosen vysloveně jako ředidlo, jde o kerosen ku svícení.

Čím se liší kerosen ku svícení? Kerosen ku svícení obsahuje přidanou ropnou frakci, ježto snižuje čadivost (na podrobnosti se ptej učitele lučby). Jak se kerosen ku svícení liší od běžného kerosenu in praxis? No tak, že naplníš basenku, našroubuješ hořák, zkrátíš a zastřihneš knot, necháš knot nassát, lampu zapálíš, počkáš na vytvoření komínového effektu, seřídíš plamen a svítíš, celý večer. Pak jdeš spát, nebo do divadla, nebo na noční lup, nebo tak něco, tak lampu zhasneš. Druhý den přijdeš, a pokud byla lampa správně seřízena, cyllindr je čistý. Pokud by v té lampě byl normální kerosen, cyllindr se musí umýt.

Jinými slovy, prakticky, lampa naplněná kerosenem ku svícení tolik nečadí, samozřejmě, při správném zastřižení knotu, seřízení a dostatku kyslíku. Ale to je všecko, jinak jsou v tom všecky ty zplodiny a karcinogeny, které vznikají při ropy pálení. Šlo by to připodobnit k topení plynem a uhlím, ty emise jsou také velice podobné, akorát u plynu nejsou poněkud tolik vidět.

Takže, za prvé, pokud skleník nevětráš, tak těm rostlinám docela hrubě ubíráš kyslíku. Pokud v tom skleníku pěstuješ nejedlou květinu, třeba růži, no tak je to asi i vcelku jedno, ale pokud v tom skleníku pěstuješ jedlou květinu, např. koriandr nebo bazalku, tak to jedno není, o pěstování zeleniny ani nemluvě. Ale, víš co, každý svého ne/štěstí strůjcem, když už lidi ani neví, jak funguje lampa na kerosen: dobře vám tak! 🙄😂😂😂

Dochy

elkon: Rostlinám zpravidla vyhovuje mít ve vzduchu trochu více CO2 a méně O2 než je obvyklé. Takže z tohoto úhlu pohledu by ta petrolejka spíše pomohla.