michaela17

Je ručně psaná smlouva zneužitelná?

Bydlím v podnájmu u známého, nemám smlouvu. 15.10. můj spolubydlící vytopil sousedy a 10.11. jsem je vytopila já. Napsal papír kde uvádí mé jméno a co jsem udělala, A PÍŠE TAM POD TO ŽE UHRADÍM CELOU ČÁSTKU, tak nevím zda se to posuzuje podle posledního zatopení nebo tak, nechci platit celou částku malování a tak. Vzal mi občanku a napsal si tam rodný číslo, dá se to ted nějak zneužít, respektive jak se bránit? Můžu se soudit když nic nemám ? Slyšela jsem že si někdo třeba bere na rodná čísla úvěry

Nejlepší odpověď
Drap

Svým způsobem lze zneužít téměř vše. V prve řadě nemá nikdo právo brát tvoje doklady. Dost dobře tomu nerozumím. Smlouva je ale dohodo, s kterou souhlasí obě strany a stvrzují ji podpisem.

Další odpovědi
ivzez

RČ je samozřejmě zneužitelné, obzvláště v kombinaci s číslem OP.
(Skutečnost, že nikdo masově nezneužívá DIČ, neznamená, že by to nešlo.)

Nikdo nemá právo Vám vzít občanku (neměla jste mu to dovolit).
Zaplatíte samozřejmě to, co jste podepsala.

Příště se napřed informujte a teprve potom něco podepisujte.

A poradila bych změnit byt → solidní pronajímatel nepronajímá
bez nájemní (nebo podnájemní) smlouvy.

autacek

Vážně vy mne zajímalo, který trotl se rozhodl lidi zblbnoit s možností zneužití rodného čísla. Jisté riziko tu samozřejmně je, ale je ještě menší, než že do vás udeří z čista jasna blesk. Vždyť je rodné číslo součástí DIČ všech fyzických osob, dostupné na každé účtence i online internetu a neděje se za těch cca 25 let vůbec nic.