Avatar uživatele
jirka F

Je roztroušená skleróza dědičná?

Jako nebudu tady vyprávět nějaký román o tom, jak jsem začal zakopávat, motala se mi hlava a tak dále, mám prostě roztroušenou sklerózu a chci se zeptat: je dědičná, nebo mě to začalo obvykle, nebo jsem to zdědil, protože moje babička měla taky roztroušenou sklerózu, je teda roztroušená skleróza dědičná, nebo ne?

Zajímavá 0 před 3151 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Zbynas

Odborníci mají za to, že RS jako taková dědičná není. Lze hovořit jen o tom, že po svých předcích získáváme určité genetické dispozice, potomci pacientů s RS jsou tudíž o trochu více náchylní k tomu, aby se u nich projevilo jakékoliv autoimunitní onemocnění. Tedy nejen RS (ale i diabetes I. typu, lupénka, revmatoidní artritida,…). Jestliže se RS vyskytuje v obecné populaci u 0,1 % obyvatel, pak v případě pacientů RS je pravděpodobnost, že i jejich dítě bude mít nějaké autoimunitní onemocnění, vyčíslena zhruba na 3–4 %. Tato pravděpodobnost výrazně stoupá u jednovaječných dvojčat – jestliže jedno z nich vyvine RS, pak je ze 34 % pravděpodobné, že autoimunitní nemoc se vyvine také u druhého jednovaječného dvojčete.

Zdroj: http://portal­.klubsms.cz/do­tazy/nejcaste­ji-kladene-dotazy

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Ne, přímo dědičná není – ale je geneticky podmíněná, tedy můžeš mít nějakou predispozici…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Z čeho usuzuješ, že máš RS?
Řekl ti to lékař po důkladném vyšetření?

Uvedené příznaky mohou mít různé příčiny,
nikdy se nedignostikuj sám bez lékaře!

Doplňuji:
Na otázku už odpověděli přede mnou. Já bych jen ráda poukázala na to, že
diagnostikovat RS bez lékaře a na základě odpovědí z internetu je nesmysl.

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
jirka F

děkuji za vysvětlení

před 3151 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek