jirka F

Je roztroušená skleróza dědičná?

Jako nebudu tady vyprávět nějaký román o tom, jak jsem začal zakopávat, motala se mi hlava a tak dále, mám prostě roztroušenou sklerózu a chci se zeptat: je dědičná, nebo mě to začalo obvykle, nebo jsem to zdědil, protože moje babička měla taky roztroušenou sklerózu, je teda roztroušená skleróza dědičná, nebo ne?

Odpovědi
Zbynas

Odborníci mají za to, že RS jako taková dědičná není. Lze hovořit jen o tom, že po svých předcích získáváme určité genetické dispozice, potomci pacientů s RS jsou tudíž o trochu více náchylní k tomu, aby se u nich projevilo jakékoliv autoimunitní onemocnění. Tedy nejen RS (ale i diabetes I. typu, lupénka, revmatoidní artritida,…). Jestliže se RS vyskytuje v obecné populaci u 0,1 % obyvatel, pak v případě pacientů RS je pravděpodobnost, že i jejich dítě bude mít nějaké autoimunitní onemocnění, vyčíslena zhruba na 3–4 %. Tato pravděpodobnost výrazně stoupá u jednovaječných dvojčat – jestliže jedno z nich vyvine RS, pak je ze 34 % pravděpodobné, že autoimunitní nemoc se vyvine také u druhého jednovaječného dvojčete.

Zdroj: http://portal­.klubsms.cz/do­tazy/nejcaste­ji-kladene-dotazy

gecco

Ne, přímo dědičná není – ale je geneticky podmíněná, tedy můžeš mít nějakou predispozici…

ivzez

Z čeho usuzuješ, že máš RS?
Řekl ti to lékař po důkladném vyšetření?

Uvedené příznaky mohou mít různé příčiny,
nikdy se nedignostikuj sám bez lékaře!

Doplňuji:
Na otázku už odpověděli přede mnou. Já bych jen ráda poukázala na to, že
diagnostikovat RS bez lékaře a na základě odpovědí z internetu je nesmysl.

jirka F

děkuji za vysvětlení