bolak

Je rozdíl u dubu letního a zimního ve velikosti, tvaru nebo barvě žaludů?

Dá se poznat podle žaludu ze kterýho dubu jsem to utrh?
Doplňuji:
Emefej: Já to poznám jinak, říkám tomu „varlata“ a poznám to tak, že u letního dubu visej až na zem, a u zimního, ten je má stáhlý až do tříselnejch jamek, protože je mu zima.

Nejlepší odpověď
beer

Pokud bude žalud utržený včetně stopky, poznám to podle ní.
Dub letní má stopku několik cm dlouhou, zimní je téměř bez stopky. Jinak to podle plodu nepoznám, ale i odborníci mají problémy z rozlišováním jejich četných kříženců.

Další odpovědi
Emefej

Podle žaludu by ti odborník asi poznal, pro laické určení je jedinou jistotou tvar listu. Před padesáti lety jsme se na základce učili mnemotechnickou pomůcku, dub zimní má šponovky, dub letní má pumpky.
Doplňuji:
Taky dobrý, ale varlata jsme se tenkrát neučili.

bolak

beer: takže když se třeba někde vykupují žaludy, a jsou tam napsaný rozdílný ceny u dubu letního a zimního, tak jak to dělají?

beer

Nejsem dendrolog a ani žádného neznám, že bych se zeptal.
Pokud takový výkup skutečně existuje, navštiv jejich stránky, budou tam určitě základní informace pro rozlišení obou plodů. Já žádný takový výkup neznám, pouze prodej, kdy jsou jednotlivé plody získávány z ověřených stromů.