Rokio

Je rozdíl mezi obsesivně-kompulzivní poruchou a úchylkou v nesexuální oblasti?

Jako úchylku v nesexuální oblasti myslím například neustále zhasínání světel, mít neustále zavřené dveře, nebo mít rád hlazení zvířete atd. Jiným slovem nutkání (puzení) něco dělat stále dokola.

Je zde nějaký rozdíl?

Odpovědi
dubraro

Obsedantně (ne obsesivně) kompulzivní poruchy jsou velm i časté úzkostné poruchy, pro které jsou charakteristické tzv. vtíravé myšlenky (vlastní, nechtěné, opakující se myšlenky, obsese) a/nebo nutkavá opakující se jednání (kompulze).
Provedení kompulze (rituálu) úzkost odstraňuje, ale pouze dočasně. Z dlouhodobé perspektivy vede ke vzniku „začarovaného kruhu“ a stupňování úzkosti.
Jedná se o závažné onemocnění, nicméně většina forem OCD je v dnešní době léčitelná.
Pojem „úchylka“ se dnes již nepoužívá.

Zdroj: https://www.wi­kiskripta.eu/w/Ob­sedantn%C4%9B_kom­pulzivn%C3%AD_po­rucha