JájsemRaibek

Je pravda, že v Petrohradě fungují fontány jen na základě gravitace?

Nyní se dívám na jeden dokument o Petrohradě, kde navštívili zahrady, paláce atd. a prý v těch zahradách fungují fontány bez čerpadla jen na základě gravitace.
To mi nějak hlava nebere, protože si nedokážu představit, jak to tu vodu čerpá nahoru.
Víte o tom něco, popř. princip fungování těchto fontán?

Nejlepší odpověď
Kepler

Takovéto fontány existovaly dávno před vynálezem čerpadel už ve starověku. Prostě měli neustále doplňovaný rezervoár vody potůčkem z hor a pár desítek metrů níže do fontány byla voda přiváděná potrubím. Tlak vody vyvolávaný gravitací, nic jiného. Dokonalé řešení bez spotřeby energie.

Další odpovědi
Edison

Spojené nádoby… říká Ti to něco? Zřejmě jako v Římě. Někde stačí zdroj vody, který je výš než fontána.

mosoj

No já bych řekl, že spíš než spojené nádoby za to může hydrostatický tlak.

annas

Podle uvedeného ruského zdroje ano. Voda teče do vodotrysků gravitací, kvůli tomu, že jsou výš než hladina moře, terén se snižuje k moři. .

V blízkosti Petrohradu je tzv. Peterhof = Petrův dvůr, soubor paláců a parků na jižním pobřeží Finského zálivu . Město Peterhof se nachází na území obce (od roku 1944 do roku 1997) Petrodvorce,. jako část Petrohradu.
https://ru.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Петергоф_(дворцово-парковый_ансамбль)

Peterhof je nazýván hlavním městem fontán. Je to nejen krásný pohled, ale také jedinečný vodovodní systém.

Systém přívodu vody pro fontány v Peterhofu je jedinečný. 20 km od města jsou výšky Ropshinsky stoupající 100 metrů nad mořem. Na jejich severních svazích je mnoho pramenů, které se používají k naplnění umělých rybníků – nádrží.

Vodovod pro fontány v Peterhofu
Cesta vody k vodotryskům začíná z mnoha malých zdrojů, které napájejí několik velkých potoků proudících z Izhorské pahorkatiny. Glyadinsky a Khabansky potoky tvoří Factory River, ze které se táhne Starý Peterhofský kanál; Levolovský a Svatý potok se spojují do Nového Peterhofu, který zase dává vodu Starému kanálu Peterhof. Blízko vesnice Nizino byl postaven Shinkarsky zámek s vypouštěním vody do řeky Strelna. Z tohoto zámku protéká voda kanálem, který se v této části nazývá Peterhof a končí u Samsonovy pánve. Zde se systém rozvětví na tři části. Z Peterhofova kanálu přes rybníky a kanály protéká voda do anglického rybníka a odtud do Verkhnyaya Sadského kanálu. Ze Samsonovského jezera podél Olginského jezera teče do Horní zahrady a Dolního parku. Voda shromážděná v rybnících nádrže na horní terase podzemními trubkami spěchá ke čtyřem skupinám fontán a kaskád dolního parku. [

Tlak jako hnací síla fontán.

Koncept tlaku vody

Provoz fontán je založen na principu činnosti „komnikujíícch " přívodů.
atd.

Podrobnosti najdete v odkazu

http://www.mi­croanswers.ru/ar­ticle/fontani-petergofa-dvizhyschaja-sila-raboti-fontanov.html

Jinak můžete srovnat doklumenty z TV a informace z ruského zdroje.

Dochy

Annas: Opravdu jsou ty fontány níže než je hladina moře?
Nějak si nedokážu představit v 18. století ta výkonná čerpadla co budu bránit záplavám z té spousty vody…

annas

Ach jo. Nebudete věřit, že mně blesklo v hlavě, že jsem asi udělala chybu. samozřejmě jsem upravovala stylizaci z překladu a „níž“ jsem nezměnila.

Jen škoda, že nesledujete i chyby u jiných.

Dochy

Podobné chyby sleduju u všech a hezky škodolibě si na nich smlsnu. Nebojte, nejste v tom sama 😉

annas

Samozřejmě nemám radost, ale slušné připomínky beru.

Nevymlouvám, se, ale i když píši koncept, při vložení se mně nelíbí slovo či stylizace, upravím a …

Ale dost často se vracím, čtu odpovědi znova. Protože na Odpovědi už tolik nechodím, někdy upřesním až později.

Ale opakuji, aspoň vím, že někdo mé odpovědi čte. :-¨))

Edison

Mosoji, v zásadě taky. Ten se ale spíše uplatňuje v trubici, která je na konci uzavřená. Takže spíše ta gravitace. I bez tlaku by to fungovalo.

Dochy

Ne, bez tlaku by to nefungovalo. Jen normálně o tlaku nemusíš přemýšlet (dokud Ti nepraskne hadice)

JájsemRaibek

Ještě upřesním otázku, že se jedná o letní carské zahrady.

Edison

To je úplně fuk. Ty nádrže mohou být jakkoli daleko. Na stejném principu funguje i hadicová libela pro přenášení výšky.