doktorwho

Je povolené pálení eurobankovek?

Ze zvědavosti mne tak napadlo, viz různé filmové produkce, je povolené pálení či jiné poškozování eurobankovek? Někde jsem četl, že na rozdíl od tuzemských peněz ano. https://www.kur­zy.cz/zakony/40-2009-trestni-zakonik/paragraf-239/ PS: Neříkám, že něco budu pálit 🙂. Je to podobné jako posledně u té paušální daně či hypoték.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Není to trestné – jak správně odkazujete, tak podel českého trestního zákoníku je trestné poškozování TUZEMSKÝCH peněz. Záměrně poničené nebo poškozené bankovky nelze vyměnit – to platí i pro € – viz odkaz.

Zdroj: https://www.ec­b.europa.eu/e­uro/banknotes/mu­tilated/html/in­dex.cs.html

Další odpovědi
Emefej

Nic nepal! Pošli mi je.

NoFear

V rámci Česka a našich zákonů asi jo. Přesněji není to zakázáno, a co není zakázáno… Ale musí to být tvoje peníze.

JežíšKristus

Opravdu si myslíš, že to evropské právo dovoluje? A myslíš, že české právo má přednost před evropským?
Nechám tě tu s pojmy “aplikační přednost evropského práva” a “povinnost eurokonformního výkladu”, zbytek si jistě vygooglíš sám…
Výměna a poškození bankovky jsou dvě odlišné věci, mimochodem

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.