Avatar uživatele
Josef Z.

Je používání slova “negr” legální?

Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli je říkání slova “negr” v Česku legální.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Savier před 44 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Je, vždyť slovo pochází z latiny- niger. Španělsky je negro, italsky nero. Všechno to znamená “černý”.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Je to příliš rasistický a jestli myslíš ty co v Čechách relativně rychle přibývají tak tihle jsou vlastně afročeši a měli by to být kamarádi.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Ano, v České republice je použití slova „negr“ legální v kontextu mluveného nebo psaného jazyka. Je důležité však poznamenat, že toto slovo může být vnímáno jako zastaralé či potenciálně urážlivé a mnoho lidí dává přednost použití termínu „černoch“ nebo „osoba s černou pletí“. Pokud je slovo použité s úmyslem urazit nebo uráží konkrétní jednotlivce nebo skupinu lidí na základě rasy, může to být považováno za rasovou diskriminaci, což je trestné. Kontext a záměr jsou zde klíčovými faktory. V neformálním zacházení je však vždy lepší volbou projevit úctu a používat slova, která jsou považována za nejvíc přijatelná.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Legální ano, ale v závislosti an konextu může být vnímáno jao urážlivé.

Můj názor: Nemám rád diskriminaci, šikanu a další podobné jevy.
Zakazovat slova a další symboly jen proto, že je nějaká skupina začala používat nevhodným způsobem, je podle mně hovadina. Američani, u kterých ještě teď rasismus stále existuje, bývají zděšeni a znechuceni že si dovolíme použít česká slova černoch a běloch, ale už nevidí, že u nás ve většině případů zkrátka jen popisují vzhled bez jakéhokoli negativního kontextu. Stejně tak by někdo mohl brzo zakázat slova/pojmy zrzek, blondýna, sportovní postava.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Vždycky mě dojímá až k slzám smíchu, jak se malé dětičky v ránem předškolním věku naučí znát barvy, aby je pak v dospělosti zcenzurovali a báli se použit. Hlavně černou a bílou. V anglicky mluvčích zemích už je běloch dávno nazýván “caucasian”. K neuvěření, jak blbost kvete.

Avatar uživatele
aliendrone

Ametyst >>> Přesně tak. Vybavuje se mi ta nenápadná masírka, se kterou se to široké veřejnosti všemožně podsouvá.
V seriálu (Terminátor- denník Sáry Connorové) , kdy T-888 zasedne k počítači, aby hledal v databázi Johna Connora, musí vyplnit dialogová pole k vyhledání. Pohlaví, věk, rasa? >>> CAUCASIAN! Hned z první ÚPLNĚ ZBYTEČNÝ záběr, ale když to člověk domyslí PROČ se s tím někdo vůbec obtěžoval (zviditelnit to)… 😐

Jsem zvědavý, kdy nám Pražákům přejmenují „Bílou horu“ na nějakou multikulturnější. To HROZÍ už jen s ohledem na význam tamní bitvy pro naše dějiny. Tedy POKUD tuto dějinnou událost ROVNOU NEVYMAŽEME (coby bezvýznamnou interní epizodu několika nedostatečně tmavých individuí). 😮 😕

Avatar uživatele
Ametyst

Ahoj, aliendrone- máš úplnou pravdu. Už přece máme všechny zásadní existenční problémy vyřešeny, tak je čas zabývat se kravinami, detaily, progresivními blbými nápady revidovat knížky, filmy a historii.
Před pár dny se jedna komentátorka v britské internetové televizi podivovala, že Biden ještě bydlí v Bílém domě, a nenechal ho přejmenovat třeba na Černý přístřešek. 😁

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Cestování