Matiselis

Je pouzdro na notebook potřeba?

Cituji z jednoho e-shopu: „Obaly na notebook poskytují notebooku základní ochranu před poškrábáním, prachem a nečistotami během přenášení a ve chvílích, kdy s ním zrovna nepracujete.“
Do jaké míry skutečně pouzdro na notebook pomůže? Hádám, že je užitečné hlavně když notebook se někde válí na stole – ne když je přenášen v batohu, protože v té chvíli mu právě batoh poskytuje ochranu před prachem apod.? Je to tak?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
led

Je dobré mať, aj v batohu, hlavne keď nie je tvrdý, ak v ňom nie je špeciálne oddelenie pre notebook, mať ho aspoň v tenkom obale. T
reba si uvedomiť, že nejde len o ochranu vzhľadu, ale aj pred drobným znečistením, ktoré sa v batohu vždy(!) nájde a poškodením obrazovky a klávesnice. Väčšina ľudí totiž tú kryciu „penovú“ vložku, slúžiacu na ochranu obrazovky väčšinou zahadzuje hneď pri prvom otvorení. A to nehovorím o občasnom stlačení (prípadne aj nechcenom kopnutí) v prepchatom vozidle hromadnej dopravy.
Čím viac si chránite hardware, tým dlhšie vám vydrží.

Další odpovědi
Pepa25

Jsou různé druhy obalů na NTB. Větší brašny např. i s popruhem na rameno opravdu nejsou potřeba, pokud se NTB přenáší v batohu. Existují i tenké obaly, které mají smysl např. když když stroj vytáhnete v batohu a pohybujete se ním po knihovně nebo kanceláři. V takovém obalu může být pořád, pokud se s ním zrovna nepracuje.

mvk

Pokud je to jen neoprénové nebo dokonce jen molitanové pouzdro, tak pomůže, aby se ntb v batohu nepoškrábal nebo nezašpinil. Pokud na vzhledu až tak nezáleží, tak ty tři čtyři roky, co notebook morálně vydrží, se to bez pouzdra dá vydržet. Jinak mi sundané pouzdro spíš prekáželo, kam s ním.

Filip84

Rozdělme dotaz na dvě roviny:

1. Notebook je na stole, sedačce, v posteli atp.

Není notebook jako notebook.

První rozdíl je v chlazení, to je buďto aktivní, nebo pasivní. Ať je chlazení aktivní, nebo pasivní, tak a processoru notebooku je napastován chladič, což je kus slitinového profilu, který nemá vůbec žádnou jinou funkci, než že kumuluje teplo a odvádí ho od processoru pryč.

Pokud je chlazení aktivní, pak na chladič processoru přiléhá ventilátor. Ventilátor si ovládá sám počítač, skrze nastavení v BIOSu: můžeš moderovat, za jakých okolností se má ventilátor spustit, podle toho, jestli po notebooku požaduješ – primárně – co největší výkon, co nejtišší chod, no a nebo nějakou rovnováhu.

Pokud je chlazení pasivní, no tak na chladič processoru nepřiléhá nic, respektive maximálně tak nějaký kus (dalšího) „plechu“, který slouží k tomu, aby se teplo od processoru co nejvíce odvedlo do prostoru, a tak se ho co nejvíce předalo do okolí, no a – logicky – tím zůstal processor co nejchladnější.

Obojí řešení má své výhody a nevýhody.

Každý processor – v základním telefonu (tam ale ryze theoreticky), ve smartphone (tabletu, jiném placatém přístroji), v klasickém počítači, jakož i v notebooku, je něčím (v notebooku BIOSem) ovládán tak, že je nastavená nějaká jeho komfortní teplota a nějaká jeho mezní teplota. Jakmile processor dosáhne za hranici komfortní teploty, tak aby nenastala druhá mez, dojde k jeho podtaktování, čímž – logicky – produkuje méně tepla, no a systém se snaží, tím podtaktováním, snížit jeho teplotu. Podtaktování se rovná menší výkon. Pokud, ani při podtaktování, nedojde alespoň ke stabilisaci teploty, a naopak, tato dál narůstá (proto, protože příslušné zařízení přetěžuješ, nebo třeba proto, protože pasta mezi chladičem a processorem je po smrti, nebo ventilátor zanesen – to je dokonale nepodstatné), tak je otázkou času, než dosáhne na mezní teplotu, a v ten okamžik něco, co zařízení ovládá (u notebooku BIOS) zařízení vypne a zařízení neumožní znovu spustit, dokud teplota processoru neklesne pod nastavenou mez.

Notebook s aktivním chlazením – logicky – poskytuje vyšší výkon. On fukár, který fouká na ventilátor, za alespoň trochu příznivých okolností, svou práci odvede: ochladí processor, a tak nedochází k podtaktování, a jestli dochází, tak k řadově menšímu, než v případě pasivního chlazení. Nevýhodou je větší hlučnost, která narůstá se stářím a používáním notebooků, protože ve ventilátoru se opotřebovává a opotřebovává ložisko, dále to, že skrze ventilátor se dostává do notebooku poměrně značná porce prachu, vlasů, chlupů, či něčeho podobného, no a nic z toho elektronice poněkud nesvědčí.

Notebook s pasivním chlazením je, zase, tichý (pokud nemá HDD, ale SDD, a ani optickou mechaniku, tak je absolutně tichý), nevýhodou je menší výkon. Logicky, chladič teplo odvádí a odvádí a jediný způsob, jak ochlazuje processor, je sáláním. Notebook, obvykle, nepoužíváš tam, kde je chlad, takže dochází k podtaktování a snížení výkonu. Pokud do toho nikdo nehrabal, vypnutí prakticky nehrozí, nebo opravdu výjimečně jako reakci na nějaké extrémní přetížení, ale na výkonu to poznáš.

Proč to popisuju: protože pokud máš notebook s aktivním chlazením, tak z normálního bytu, kde jsou koberce, záclony, nějaký ten pes atp., nebo z kancelária, se zátěžákem, závěsy, židlemi atp., je v něm spousta prachu. Chránit ho, proto, před prachem nějakým balením do obalu moc smysl nemá – ten prach se tam zanese, jakmile ho pustíš. Řešit by se to mělo pravidelným čištěním – v servisu, to ale prakticky nikdo nedělá. To samé je údržba ventilátoru, ten by měl být, pravidelně, čištěn, no a v případě vychození vyměněn za nový. Opět, prakticky nikdo to nedělá. U různých notebooků je to různé, někde lze ventilátor vyčistit, a dokonce i vyměnit, relativně snadno, řekněme i napůl laicky, ale většinou se to řeší podle mustru „chceš vyměnit žárovku – vymontuj převodovku“. Tomu, samozřejmě, odpovídají i servisní náklady.

Ještě zmíním podstatný detail, a to jsou odolné notebooky. Krom opravdu odolných notebooků, které splňují MIL standardy a krytí IP 67/68 atp., jde zejména o vylepšené managerské notebooky, které, např., snesou polití vodou. Ponoření do vody nikoli, ale rozlité pití na stole rozchodí. Tam je prach poněkud irrelevantní.

Chtěl-li bys notebook chránit třeba doma před prachem, tak Ti ale bohatě postačí kus bublinkové fólie, ze které si spácháš obal tak, že si jí nařežeš, ohneš a slepíš elektrikářskou isolepou (širokou. Pak do toho vrazíš notebook břichem vzhůru, ohneš volný kraj, jako bys balil obálku a otočíš to vzhůru nohama. Před prachem Ti to ten Hebel ochrání líp, než pouzdro za tisíce.

Pochop, prodejci chtějí prodat, ale žádný racionální důvod k tomu, abys koupil, poněkud není. 🙂

2. Notebook přenášíš.

Elektronika je háklivá na otřesy, prach a kapaliny. Nosit notebook např. v běžném batohu není příliš dobrý nápad, tedy pokud nemáš ten opravdu odolný, který splňuje vojenské standardy. Protože batoh Ti ho, třeba, velmi dobře ochrání před vlhkem a prachem, ale nikoli před nárazem. To se dá řešit tím, že už při koupi batohu myslíš na to, abys si vybral model, který je uzpůsobený na nošení notebooku. Není to nic extra, ale je tam dobře vypolstrovaná kapsa: to stačí.

Samozřejmě není nikde řečeno, že nemůžeš použít relativně obyčejný batoh a na notebook si vyrobit mezipouzdro z bublinkové fólie a kartonu. Můžeš a věř, že poslouží ještě lépe, než sebelepší batoh na notebook. 🙂 Ale, samozřejmě, uživatelský komfort jde stranou a život je otázkou priorit – každému, co jeho jest.

Pokud ale nehodláš nosit notebook (vždy) v batohu, tak je lepší koupit tašku na notebook. Jsou různé, a v těch základních není ochrana o moc větší, než v normální tašce. Opět, je to věcí Tvé volby, ono pokud máš nějaký messenger bag s alespoň pevným dnem (nebo jsi si to dno zpevnil, prašť jako uhoď) a vyrobíš si nějaký meziobal (ony ty meziobaly nemusí vypadat, jako když je posílá nepřítel – stačí v metráží koupit za stovku kus kordury a ušít si to tak, že to bude vypadat velice professionálně – musíš to ovšem umět, chtít a investovat do toho čas), opět problém nebude.

Všecko je věcí uživatelských preferencí, toho, co jak jsi šikovný a manuálně zručný a ochotný: buďto investovat do originál výrobků, nebo si poradit svépomocí. 🙂