led

Je potykanie si jav nezvratný?

Ak sa jeden z účastníkov vráti k vykaniu, je slušné, keď druhý účastník ostáva pri tykaní? Ako je to podľa vás? A podľa etiky?
Nehovorím o pohlaví a veku, aj keď i to má na to vplyv, napríklad ak vykajúci účastník je žena.
Prosím, ale nezaťahujte mi sem internetovú netiketu.

Nejlepší odpověď
annas

Názory jednoho uživatele na osobní zkušenosti s tykáním a vykáním"

"Prostě si chci tykat s lidmi, se kterými máme společné zájmy a pracujeme na společné věci a důvěřujeme si a chceme k sobě být otevření. Když zjistím, že už k někomu otevřený být nechci, tak nemám problém začít mu vykat,…
Podle mne jsou záležitosti kolem tykání a vykání víc pocitové než rozumové. Je to o pociťování blízkosti anebo vzdálenosti. O sympatii.

http://deosum­.com/Articles/29-tykat-nebo-vykat.aspx
Doplňuji:
Informace z netu
Odmítnout tykání není neslušné. Jen je to třeba provést taktně. Například: „Nezlobte se, ale raději bych zůstal u vykání, jsem na to zvyklý.“ Nebo „…lépe se mi tak s partnery komunikuje.“ Ten, kdo vám tykání nabídl, by s tím měl počítat a vaši reakci bez mrknutí oka přijmout.

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/s-tykanim-budte-opatrni-muze-vam-byt-na-skodu-fnq-/podnikani.as­px?c=A080610_161116_fir­my_rady_plo

Vždycky mě štvala jakákoli nerovnoprávnost v komunikaci – buď si oba vykáme nebo oba tykáme..

Další odpovědi
Drap

Netuším, zda to ertiketa řeší. Z logiky věci, pokud si ti dva už tykali, a jeden z nich , bez ohledu na věk a pohlaví, začne opět vykat, je zřejmě na místě, aby se tykající zepltal, zda si už netykají, nebo zda jde jen o omyl. Pokud vykající vyká dál, je asi na místě, aby se i tykající vrátil zpět k vykání.

strapanka

Osobne to riesim jednoducho: pri praci si s kazdym zasadne vykam a vdaka tomu mozem s cistym svedomim odmietnut tykanie komukolvek, aj sefovi (hoci podla etikety sa to nema). V praci totiz stretavam kvantum ludi – som novinarka.
Donutila ma k tomu praktickost – nepletie sa mi, s kym si vykam a s kym tykam.

V sukromnom zivote je to tak, ako pise ananas – riadim sa citom.