1Anetice2

Je porušení podmínky sankcionováno vždy nástupem do vězení?

Dobrý den, můj bývalý mne požádal ať sepisi žádost o odpuštění trestu po půlce, tentýž večer volal ať nic nepíšu, že jej chytli. Měl zákaz řízení a za maření dostal trest 6 měsíců odložený s podmínkou v délce 16 mesicu a zákaz na dalších 18 měsíců, je teď tedy jisté, že půjde na těch 6 měsíců sedět, nebo je možné, že dostane třeba probační dozor a domácí vězení? Děkuji

Odpovědi
Kepler

Myslím, že když někdo poruší podmínku, tak jde sedět do nápravného zařízení, tedy naplní trest, ke kterému byl odsouzen a byl mu jen poskytnut odklad. Další podmínku uložit nelze.

quizzi

Žádost o odpuštění podmíněného trestu po uplynutí poloviny zkušební doby je nesmysl.

Podmíněný trest nelze zkrátit po uplynutí části zkušební doby. On ten trest vlastně nevykonává, pouze mu běží zkušební doba. Trest by začal vykonávat teprve v případě, že by nevedl v té zkušební době řádný život a soud by výkon původně podmíněně odloženého trestu nařídil. Zkušební doba tedy musí uběhnout celá, její zkrácení není možné. Jedinou možností je prominutí trestu na základě amnestie nebo milosti prezidenta republiky.

Jelikož porušil podmínky ve zkušební době, čeká ho z největší pravděpodobností nástup do vězení.

Dochy

Myslím, že záleží na rozhodnutí soudu – nelze paušalizovat… Pokud by šlo o nějaký jiný přestupek tak možná lze zůstat na podmínce. pokud ale měl podmínku kvůli řízení a teď udělal znovu tu samou botu znova tak bych se dost divil, kdyby mu to prošlo…

led

Porušenie podmienky znamenalo okamžitý plný nepodmienečný trest v zmysle vyneseného rozsudku.
Pokiaľ bol niekto v podmienke, podmienka sa týkala vlastne všetkého, čo akýmkoľvek spôsobom odporovalo zákonom a predpisom (teoreticky aj cestovanie bez platného cestovného lístka…)