Nerevarin

Je oregáno šetrnější ke zdraví než ostatní koření?

Mám určitou dietku a neměl bych jíst smažený, tučný a kořeněný jídla. Dělám si různý rizota, ale prostě tam musím něco naházet, aby to mělo trochu šmak. Dávám petržel, trochu sůl a chutná mi i oregáno koření. Možná tu otázku pokládám špatně, nevím, ale zajímá mě, jestli je oregáno z tohoto důvodu šetrnější víc než třeba různé paprikové koření, chilli, koření maďarský guláš, koření kuřecí steak apod. Řekl bych, že ano, ale najde se nějaký kuchtík co o tom ví víc? Díky.

Nejlepší odpověď
anonym

Dietka „neměl bych jíst smažený, tučný a kořeněný jídla“ mi připadá jako dieta žlučníková. Doporučuji odpozorovat, které koření a které bylinky (čerstvé nebo sušené) vyvolávají trávicí potíže. Může to být u každého jiné. Nejnevhodnější budou kořenící směsi. Bude to chtít ubrat i sůl. Dá se v pohodě zvyknout na jemnější chutě. Zkusit můžeš také šalvěj, pažitku a ostatní druhy bylinek. Ale i tady platí, že pokud máš dietu, je třeba všeho užívat s mírou.
Má osobní zkušenost je, že čerstvý česnek mi dělá problémy, sušený ne.

Další odpovědi
jirkajirka

  1. Antimikrobiální účinek

Velmi silné protibakteriální a protiplísńový účinek organa je dán aktivitou thymolu a karvakrolu, které se nacházejí v organu ve značném množství.

  1. Antikatarální účinek

Oreganový olej je velmi účinný expektorant, pomáhá uvolnit a vyloučit hlen z dýchacího traktu.

  1. Spasmolytický účinek

Uvolňuje křečovité stahy v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání a stimuluje tok žluči.

  1. Tlumí kašel

Kombinace anikatarálního a spasmolytického účinku může vysvětlit shopnost organa tlumit kašel. Dále je prospěšný i antibakteriální účinek při infekčním kašli.

  1. Antioxidační účinek

Studie prokázaly, že thymol je silný antioxidat.

hanulka11

oregano je vlastně bylina, takže s ním dochutit můžeš,ale s citem
Doplňuji:
zde něco víc o něm-http://www.ces­kebylinky.cz/do­bromysl-obecna-oregano-/vyuziti/

Drap

Tak to je šetrnější určitě, stejně jako majoránka a saturajka

beer

Samotná bylinka je na dietu rozhodně vhodnější, než všemožné „kořenící směsi“ atd. s velkým obsahem soli a bůhví ještě čeho. To to potvrdí každý lékař, bylinek bych se proto až tak nebál.