Avatar uživatele
Nerevarin

Je oregáno šetrnější ke zdraví než ostatní koření?

Mám určitou dietku a neměl bych jíst smažený, tučný a kořeněný jídla. Dělám si různý rizota, ale prostě tam musím něco naházet, aby to mělo trochu šmak. Dávám petržel, trochu sůl a chutná mi i oregáno koření. Možná tu otázku pokládám špatně, nevím, ale zajímá mě, jestli je oregáno z tohoto důvodu šetrnější víc než třeba různé paprikové koření, chilli, koření maďarský guláš, koření kuřecí steak apod. Řekl bych, že ano, ale najde se nějaký kuchtík co o tom ví víc? Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, hanulka11, anonym před 4046 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Dietka „neměl bych jíst smažený, tučný a kořeněný jídla“ mi připadá jako dieta žlučníková. Doporučuji odpozorovat, které koření a které bylinky (čerstvé nebo sušené) vyvolávají trávicí potíže. Může to být u každého jiné. Nejnevhodnější budou kořenící směsi. Bude to chtít ubrat i sůl. Dá se v pohodě zvyknout na jemnější chutě. Zkusit můžeš také šalvěj, pažitku a ostatní druhy bylinek. Ale i tady platí, že pokud máš dietu, je třeba všeho užívat s mírou.
Má osobní zkušenost je, že čerstvý česnek mi dělá problémy, sušený ne.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Nerevarin Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
jirkajirka

  1. Antimikrobiální účinek

Velmi silné protibakteriální a protiplísńový účinek organa je dán aktivitou thymolu a karvakrolu, které se nacházejí v organu ve značném množství.

  1. Antikatarální účinek

Oreganový olej je velmi účinný expektorant, pomáhá uvolnit a vyloučit hlen z dýchacího traktu.

  1. Spasmolytický účinek

Uvolňuje křečovité stahy v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání a stimuluje tok žluči.

  1. Tlumí kašel

Kombinace anikatarálního a spasmolytického účinku může vysvětlit shopnost organa tlumit kašel. Dále je prospěšný i antibakteriální účinek při infekčním kašli.

  1. Antioxidační účinek

Studie prokázaly, že thymol je silný antioxidat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

oregano je vlastně bylina, takže s ním dochutit můžeš,ale s citem
Doplňuji:
zde něco víc o něm-http://www.ces­kebylinky.cz/do­bromysl-obecna-oregano-/vyuziti/

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Tak to je šetrnější určitě, stejně jako majoránka a saturajka

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
beer

Samotná bylinka je na dietu rozhodně vhodnější, než všemožné „kořenící směsi“ atd. s velkým obsahem soli a bůhví ještě čeho. To to potvrdí každý lékař, bylinek bych se proto až tak nebál.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek