ivera45

Je opravdu normální nechat si celou zálohu na svatební šaty, když se svatba nekoná?

jedná se o částku 2200 korun , výpůjčka by stála 4500 na 3 dny děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Na informačních tabulích jsem četla, že ve většině salonů je záloha za půjčení šatů nevratná. Šaty upravili na Vaši postavu, půjčovna přišla o zisk. Nepodepsala jste smlouvu?
Dcera mé známé si vybrala v jedné půjčovně šaty, zaplatila zálohu. V jiné půjčovně se jí líbily jiné, ty si nakonec vzala, ale přišla o zálohu v 1. půjčovně.

Možná Vám někdo poradí, zda se s tím dá něco dělat.

Další odpovědi
Jambalaya

O tom, zda je to hodně nebo málo, by se dalo polenizovat.
V každém případě jste při skládání zálohy podepsala nějaké podmínky. Šaty vám byly na určitou dobu rezervovány a nemohl si je půjčit nikdo jiný. Z toho důvody to půjčovny dělají, pro ně to znamená ušlý zisk.

panenka

Ano je to normální tuto nenávratnou částku si salony účtují za to že vám vlastně svatební šaty pujčí.

člověk

ZÁLEŽÍ CO MÁTE PŘESNĚ VE SMLOUVĚ,POKUD NAJDETE ROZPOR PROTI SKUTEČNOSTI,PO­ŽÁDEJTE O POMOC ŽIVNOSTENSKÝ UŘAD,NEBO ČESKOU OBCHODNÍ INSPEKCI

TJI

Dobrý den. Hodně záleží na tom, jak byla postavena smlouva. Ale i tak bych podal zkrácenou žalobu o zaplacení částky 2.200,–Kč. Do žaloby bych uvedl, že půjčovna vyinkasovala sumu 2.200,–Kč ( doložit dokladem !!) a šaty nebyly zapůjčené. Doporučuji PLATEBNÍ ROZKAZ- to je zkrácená varianta žaloby a soud nenařizuje jednání a rovnou uloží půjčovně zaplatit a půjčovna má 14 dnů na to, aby buďto zaplatila 2.200,–Kč+600,–Kč za kolky+úrok dle repo sazby vyhlašované ČNB zvýšené o 7 procentních bodů, která se mění každých půl roku, co trvá prodleva dlužníka a běží až do zaplacení nebo podala ve stejné lhůtě odpor. Pokud je podán odpor, soud následně nařídí jednání. Před tím ale doporučuji zaslat do té půjčovny doporučeně výzvu k vrácení – pokus o smír a to doporučeně ! Kopii podacího lístku a kopii upomínky přiložit k Návrhu na vydání platebního rozkazu. Protože jde o částku do 15.000,–Kč, poplatek v kolcích je 600,–Kč. Pokud půjčovna ani nezaplatí ani nepodá včas odpor, stává se platební rozkaz pravomocným a v případě nezaplacení se lze domoci nařízení exekuce soudem, kde náklad vzroste ještě o náklady exekuce. V případě půjčovny dle mého názoru by exekutor zajistil pohledávku poměrně rychle. Půjčovna pak bude platit tedy – 2.200,–Kč, 600,–Kč za kolky, úrok dle repo sazby do zaplacení, náklad exekuce minimálně 3.000,–Kč, takže je to úplně v klidu může vyjít i na 15, 20.000,–Kč 🙂Je dobrý si zřídit elektronický podpis a úplně delikátní je elektronický platební rozkaz. Tam máte přesně jednotlivé kolonky předepsané a akorát se to dovyplní a soudní poplatek lze uhradit také až na výzvu soudu 🙂 To jde spíš o vychytávku. Tak – hodně štěstí 😉