FlAsh_7

Je obecně (pomineme-li individualitu) výhodnější studovat právo, nebo IT?

Odpovědi
JežíšKristus

Já mám zkušenost s právem. A i tak těžko říct, asi záleží, co tě víc láká.
Právo je dobrý v tom, že po škole můžeš dělat dost různých věcí – říká se, že práva jsou takový druhý gympl, protože s nimi můžeš dělat cokoliv. Můžeš dělat advokáta, soudce, státního zástupce, notáře, exekutora, pracovat pro x společností jako podnikový právník, pro banky, ČNB, ministerstva, startupy, investiční fondy, vykonavat pozice v dozorčích radách apod. Takže ta práce může vypadat dost různorodě. Můžeš jako právník pracovat pro neziskovku, a mít 20 tisíc měsíčně, mít krátkou pracovní dobu a užívat života. Nebo si udělat po škole advokátní zkoušky, jít makat do PwC, White&Case, Bird&Bird nebo jinejch kanclů v centru, mít příjem 100 tisíc měsíčně+ a pracovat od nevidím do nevidím. Vybrat si, jestli chceš dělat jako advokát trestní právo a chodit do vazebních věznic za klienty, nebo pracovat v ČNB a bavit se u kafíčka s kolegy o fiskální politice. Ta flexibilita ve výběru právního oboru, kterému se chceš věnovat, a potažmo i výběru zaměstnání tak, aby sis mohl vybrat, kolik hodin odpracuješ (14 hodin denně jako advokát v. 8 hodin denně na právním v Metrostavu) je fajnová. Máš pak možnost změnit své zaměstnání, pokud se necitis spokojený, což taková flexibilita u vsech zaměstnání není.

Ale zrovna u IT si myslím že je taky celkem flexibilita, práce ve startupu a Avastu musí být taky dost odlišná. Takže příjem může být taky od 20 do 150 tisíc, jako u práva. Programátoři se platí zlatem, ale třeba zase záleží jestli chceš dělat 3D modelling pro Warhorse nebo kódování pro noname společnost.

Myslím, že to skutečně záleží na člověku, těm co jde matematika jdou na IT, na právech jsme se bavili tím, že matiku neumíme nikdo. Individualitu tak úplně pominout nelze. Výhodnější finančně těžko říct, co se týče work/life balance taky. Vyloženě záleží na kterou konkrétní pozici pujdes, takhle se ptáš moc obecně.

Jinak, taky můžeš studovat právo a věnovat se IT právu :—-)

Mě třeba vždycky bavila burza, akcie, forwardy apod, nejsem ekonom, ale zase tyhle věci řeším v rámci finančního práva, takže se v tom můžu vyrochňat:-)

Kelt

Jak výhodnější? Ve srovnání s čím? Záleží na schopnostech a na uplatnění. A taky na typu člověka. Schopný právník, který ale nemá rád lidi, bude bez práce. Vynikající technik, espert na počítače a programy prokecá a prochlastá a prohýří každý den a neudělá nic a třeba má červený diplom, PhD, a vyučuje a je uznávaný odborník, má spoustu článků a příspěvků. Nebo se díváš na finanční stránku?

PepasAvalonu

Studium asi není výhodnější ani jedno, možná práva můžou být nákladnější, takže v tom případě bude výhodnější studovat IT. Obě jsou ale časově velmi náročné (i obětování svého „volného“ času). Jinak upltanění (na špičkové úrovni, profesinál v oboru atd.) rozhodně IT. Ale oba klidně můžou mít firmy (může mít i právnickou firmu), ale stejně, když si řekneme všeobecně, co má větší předpoklady pro vytváření obřích zisků a celkově lepších a snadnějších výdělků, tak je to IT.
Záleží jaký typ právníka bude, ale buď bude pobírat pravidelný plat od státu (jako soudce) nebo dostávat peníze hlavně za zakázky, soudní spory a podobně, a to hlavně když se mu zadaří.
IT má mnohonásobně víc možností, jak a kde toho využít. To je budoucnost. Právník se zabývá jen věcmi spojenými s právy. Může vybudovat velkou právnickou firmu, plnou právníků/advokátů, která bude vyhledávána a může mít velké zisky, ale nikdy nebude mít tolik možností jako nějaké IT, technologie, programování, vytváření softwarů, aplikací,… Jasně nějaký IT týpek může poskytovat jen drobné služby, nějaké opravy a podobně nebo taky dělat něco na zakázky (weby a podobně). Ale řekl bychž že i tak si takový člověk vydělá víc a nebude to tak náročné jako být nějakým právníkem.

Já mám mnohem blíže k právu (než k počítačům a celkově IT), to píšu jen proto, aby sis nemyslel, že bych nějak nadržoval IT. Mně je sympatičtější právo. Ale zkrátka právo je právo a nějak moc možností, než orientovat se na právo nemá. Člověk zabývající se IT – z různých hledisek – se může vlastně zabývat „čímkoli“, pracovat kdekoli. V tom máš (můžeš mít) větší prachy a mnohem víc příležitostí.
Něco jako už jen pasivní příjmy a právo nejdou dohromady. Pouze za předpokladu, že má tu právnickou firmu a i tak je vysoce pravděpodobné, že rozhodně nebude tak výdělečná jako by byla nějaká IT firma.
Pokud jde o zaměstnání, záleží, kde bude. Ale jak jsem psal, IT odborníci mají víc příležitostí a dost často i větší příjmy (i jako zaměstnanci, popřípadě i jako OSVČ bez firmy. A co teprve s firmou…). Odměny a výdělky IT chlapíků, ať už pracují kdekoli, jakkoli, jsou nesporné.
Celkově veřejný sektor, správa moc nevynáší. Ano být právníkem, dokotrem, pro některé možná i učitelem je výhra. Mají titulek a můžou mít i obstojné výplaty (než je průměr), ALE pořád je to „střední třída“, spousta práce, dřiny… pasivní příjmy a vůbec obří zisky většinou v nedohlednu. Jasně takoví pránvníci můžou dělat i pro bohaté klienty a dělat na obřích případech, může si založit vlastní společnost, která může vytvářet dobré zisky (což už úplně není veřejný sektor, ale podnikat se dá v čemkoli), ale pořád je vázán pouze na poskytování nějakých právních služeb a je tam velké omezení na ty výdělky, i když se snaží. Pokud se bude IT člověk hodně snažit, tak toho může dokázat, vydělat mnohem víc, dokonce i snadněji a vytvořit si pravidelné přijmy (které už pak ani nebudou vyžadovvat jeho práci).
Top 500 nejbohatších lidí na světě nebo top 200 nejbohatěích lidí v každém státu… koli kz nich je tam právníků (majitelů právnické společnosti)? Žádní. A kolik z nich se nějak specializuje na IT, komunikace, informace a celkově počítače a elektroniku? No hádej…

Drap

Nelze srovnávat nesrovnatelné. Nejlepším řešení je vystudovat právo i IT.

ivzez

V jakém smyslu „výhodnější“?

Podle mne to vyjde na stejno. Právník ani IT odborník není nikdy „hotov“,
musí studovat celý život. (Ale to platí u více oborů.)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.