Avatar uživatele
foltynj

Je nutné zapsat manželku do katastru nemovitostí jako spoluvlastníka nemovitosti?

Dobrý den, Ještě než jsme se s manželkou vzali, požádal jsem o hypotéku na dům. 3 roky po svatbě se mi podařilo hypotéku splatit a dům je momentálně zapsaný v katastru nemovitostí pouze na mé jméno, tedy že jsem jediným vlastníkem. Chci se zeptat – v případě mého úmrtí bude tato nemovitost předmětem dědického řízení, nebo manželka je automaticky vlastníkem a tedy nebude muset čekat na ukončení dědického řízení, přestože není uvedena v katastru jako vlastník? Ptám se, jestli bych tedy manželku měl nechat zapsat do katastru jako vlastníka

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? nyjono před 2651 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

V současnosti manželce patří hodnota poloviny splátek hypotéky, splácených za dobu manželství. V případě úmrtí zdědí manželka tuto část + polovinu zbytku. Pokud s tím nesouhlasíš, sepiš závěť. Darování by mělo význam jen v tom případě, že máš 100% jistotu, že zanedlouho zemřeš.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hapiky

Pokud chceš aby tě manželka v případě rozvodu „oškubala“ zapiš ji jako spolumajitelku. Jinak v případě tvého úmrtí bude manželka jen jedním z dědiců, samozřejmě pokud ji nevyloučíš z dědického řízení.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Nejen manželka, ale i všichni ostatní dědicové budou nuceni čekat na ukončení dědického řízení bez ohledu na to, zda budeš vlastnit dům celý, nebo jeho polovinu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Nutné to nejspíš není. Můj manžel zdědil krátce před svatbou dům, ve kterém bydlíme. Nevím nic o tom, že bych někde byla vedená jako spoluvlastník.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony