lolll

Je nelegální pořizovat záznamy a natáčet cizí osoby bez jejiho souhlasu?

Odpovědi
Kepler

Asi není. To bychom neměli ani kamerové záznamy činů různých hajzlů. No ale když si někdo natočí někoho v prekérních situacích a použije to k vydírání, tak to už nelegální být může. Zase záznamy z palubních kamer aut docela schvaluju. Snad piráti silnic stáhnou ocas.

Rokio

Je to v pořádku. Pokud někoho natočíme při páchání trestného činu a použijeme to jako důkaz na policii, tak na tom nic špatného není.

Jinak souhlasím s Keplerem, že natočit někoho při trapasu a použít nahrávku při vydírání není to pravé ořechové.

Kryšpín

Co není zakázáno je dovoleno, ale opatrně to dále šířit pouze pro svůj archiv

Pepa25

§86 Občanského zákoníku:
„Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy.“
Co jsou ty zákonné důvody blíže rozebírá ÚOOÚ – níže přikládám odkaz na aktuálně platná stanoviska:

Zdroj: https://www.u­oou.cz/ke%2Dka­meram%2Da%2Dka­merovym%2Dsys­temum/ds-5041/archiv=0&p1=26­11

Pepa25

Hmm, to je krása, tři první odpovědi ve smyslu „přiměřené šmírování je v pohodě“. Pak se má člověk divit, že má u nás GDPR tak špatnou pověst …