zjentek

je nějaký rozdíl mezi slovy touha a tužba? Jaký?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o synonyma.

Touha = citové napětí vzniklé z přání po dosažení někoho nebo něčeho

Tužba = 1. toužení, dychtění, touha, přání. 2. stížnost, stesk nářek (zastaralé) – např. tužby na křivdy = nářek.

Slovo touha je starší a znamenalo i stesk, veškeré těžkosti mysli, hoře, zármutek, ale i žádost po něčem. Od podst. jméno touha vzniklo sloveso toužiti, z toho pak tužba, toužebný.

Toužit po něčem, žádati něco.

Další odpovědi
okqork

Touha je pocit nenaplněnosti, deficitu, a může se skládat z pestré plejády tužeb, jež bývají obvykle adresnější.