zeeue

Je možné zcela a krásně vyprat ručník používaný k vytírání podlahy, avšak bez pomoci pračky? Máte někdo tip?

S kamarádkou jsme se vsadily, že zcela vyperu ručník používaný jako tzv. „zemovku“, a to pouze v ruce. Sázka není nijak časově, metodicky ani nástrojově omezena, jediná podmínka zní – bez pračky (tzn., že se smí použít např. rychlovarná konvice či hrnec a sporák k vyvaření vody atp.)
Nechci prohrát, věřím, že to fakt musí nějak jít. Zkusila jsem už ručník vyvařit, prát ho mýdlem na praní, jedlou sodou, solí, citronkou, práškem na praní, dokonce i Savem. A přesto, že je už alespoň poznat, že byl ručník původně světlý a je teď i krásně nadýchaný :D špína je jasně stále dobře viditelná.
Problém je v základní tkanině, kde je špína opravdu fest zažraná. Nitě, které klasicky u froté ručníků ze základní tkaniny vystupují, jsou už v podstatě krásně bílé.
Máte někdo osvědčený tip, jak efektivně vyprat (bez pračky a podvádět opravdu nechci) hluboce zažranou špínu?
No tak, lidi, už mám fakt příšerný varhánky a dlaně spálený od neustálého ždímání :D

Doplňuji:
Díky za spoustu zajímavých rad a panu Keplerovi i za připomenutí úžasné scénky, na kterou jsem už úplně zapomněla :D Pozn. Samozřejmě, že jsem ručník nejdříve nechala ponořený v mýdlové lázni, vyváření byla až úplně poslední procedura (nejmenovala jsem je, jak šly procedury po sobě, některé jsem aplikovala dokonce současně). Zkusím tedy ještě ten peroxid a i to mechanické „švihání o šutr“ zní zajímavě. Ještě jednou díky! Jak to dopadne, napíšu potom do komentáře ;)

Nejlepší odpověď
Kepler

Já bych zkusil Savo Perex, nechat to namočené delší dobu. Ale když píšeš, že ani to nezabralo? Pak už mě napadá nalít do prací lázně koncentrovaný peroxid vodíku (použít gumové rukavice!). Jen aby to nedopadlo jako v Císařově pekaři: cizinec promine…https://w­ww.youtube.com/wat­ch?v=JC-VkFkKE8c

Další odpovědi
Mc Merkurion

… ne, jsou fuč barvy, a to ani vizír nevrátí …

ivzez

Základem je před prvním praním ručník namočit do mýdlové vody nebo
do vody se sodou. Potom ručně vyprat mýdlem → Jelenem; vyvářka až potom.

Obávám se, že teď už skvrny odstranit nepůjdou.

mosoj

Zcela opomíjíš postup klasického praní z doby kdy žádné pračky nebyly. Prvním a zcela zásadním krokem pro hodně špinavé prádlo bylo jeho namáčení v mýdelném roztoku, dnes zajisté v nějakém pracím prášku ( já bych použil ale ten mýdelný roztok, prášek je moc agresivní). Silně znečištěné prádlo se namáčelo až do druhého dne, kdy se potom prádlo klasickým způsobem vypralo. Dobré by bylo použít měkkou vodu, ale kde ji dnes vzít.
Vyvařuje se pouze bílé prádlo!!!!

aliendrone

Mám pro tebe ŠPATNOU zprávu – vyvařením jsi to pořádně zazdila. Jistěže existují všelijaké odstraňovače skvrn (třeba Vanish), bude ale potřeba tuto „kúru“ asi použít opakovaně. (namočit, nechat působit, vyprat) Každopádně každý takový postup má drastický dopad na barevnost ručníku.

Peroxid jak píše Kepler… no je to prostě silné oxidační činidlo. (jako všechny odstraňovače skvrn), ale v drogerii volně prodejný technický 30% je už BRUTUS! Zajisté dokáže vybělit kdeco, ale je to celkem riziko, nechceš aby se ti ručník rozpadl (odpadla kůže i se svaly z prstíků). Zkusil bych pokud máš možnost UV záření (silnou UV lampu). Ale i tak jsem dost skeptický.

iceT

Já myslím, že je to už nemožné, zejména tehdy, pokud je ručník už několikrát jako zemovka použitý.
Jestli chceš vyhrát, kup si totožný ručník, a jen tak ho vyper v ruce, aby vypadal pomuchlaně. Ale podvádět se nemá.

zjentek

Saponát! Nejlépe Sapon. Vzniklé bublinky odvedou špínu z celé struktury tkaniny. Ovšem při procesu bude nutné bušit tkaninou o šutr a to dost brutálně. Pokračovat znova a znova tak dlouho, dokud se ruky dokážou rozmáchnout. A bacha, bude to stříkat ;)

Dochy

I s pračkou budeš mít s tou „zažranou“ špínou problém. Proto jsou v pracích prostředcích různá bělidla. Podle mně je to prádlo čisté, pokud při praní neznečistí vodu a přirozeně voní (doporučuji sušit na slunci)

mosoj

Já jsem myslel, že chceš ručník vyprat a né vybělit!!! To je reakce na zaručenou radu Keplera.

Kepler

zjentek: ale u potoka ne! Tam se dějí věci…znáš to: nebudeš ma trtkať bratku, kúpím si já tatramatku!

zjentek

;)