Máca94

Je možné uložení sankce za překročení lhůty k vyzvednutí si OP o 11 měsíců?

Zdravím, chci se zeptat jaká je šance na sankci, když si přítelkyně nevyzvedla už asi 11 měsíců OP? Jen jestli si mám připravit peněženku nebo se to tak hrotit nebude. :) Děkuji za odpovědi a podobné životní zkušenosti :)

Nejlepší odpověď
gecco

Osobní zkušenost – nevyzvedl jsem si OP cca rok (už jej dávno skartovali a dělali mi pak jiný), bez sankce.
😉
Ale záleží na tom, na koho narazíš – sankce může být až 10.000,– Kč.

Další odpovědi
Emefej

Za překročení lhůty k vyzvednutí, netuším, ale za to, že nevlastní platný doklad totožnosti, zcela určitě.

Zbynas

Též bez pokuty – moje osobní zkušenost. Ale dáme si pár citací.

„Nesplněním povinností uvedených v zákoně o občanských průkazech se občan dopouští přestupku, za který může být uložena pokuta do výše 10 000 Kč; za přestupek uvedený pod první odrážkou do výše 15 000 Kč. Přestupky jsou nově upraveny v § 16a zákona o občanských průkazech. “

"Podle tohoto ustanovení se občan dopustí přestupku tím, že:

  • poruší povinnost mít občanský průkaz podle § 2 odst. 3 zákona,
  • poruší povinnost chránit občanský průkaz před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím,
  • nepožádá o vydání nového občanského průkazu v případech uvedených v § 14 odst. 1 písm. c) zákona, tj. do 15 pracovních dnů: (blabla)"

Takže ofiko až 15 tisíc, záleží na úředníkovi/úřed­nici.