Bucifalek21

Je možné prodat zboží v rámci OSVČ, které jsem zakoupil ještě před začátkem podnikání?

Zdravím,

chtěl bych si průběhu roku vedle školy trochu přivydělat přeprodáváním zboží po internetu a chtěl bych to dělat správně prostřednictvím volné živnosti. Moje hlavní otázka zní, jestli můžu v rámci OSVČ prodat i zboží, od kterého mám sice fakturu, ale které jsem nakoupil dříve ještě před zřízením živnosti (tedy bez IČa)? A taková podotázka – pokud se jedná o použité zboží, které nakoupím za účelem jeho dalšího prodeje, musím si vedle „Maloobchodu a velkoobchodu“ přihlásit i k oboru „Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím“?

Moc děkuju za odpovědi

Odpovědi
Drap

Můžeš to prodat jako soukromá osoba. Nebudeš moci nákup uvést do účetnictví, ale zisk ano.

Hlada

Do podnikání je možné vložit zásoby pořízené v předchozím roce (§ 5/7).
Příjem z prodeje hmotné movité věci je osvobozený od daně. Žádný limit neplatí (§4 /1c). Jestli je to zboží, které má vzrůstající hodnotu, tak nejspíš nebude výhodné ho vkládat do podnikání, protože ze zisku budeš muset platit pojistné a pokud překročíš základní slevu na poplatníka i daň.

Bucifalek21

Jedná se o zboží, které má vzrůstající hodnotu v průběhu času. Celková cena dnes je něco kolem 80K±, takže to přesahuje limit příjmu do 30K ročně… Takže si můžu toto zavést do daňové evidence? Tedy uvést celkový zisk? Pardon, že se ptám možná na kraviny, ale jsem úplný začátečník a nikde jsem na podobné téma nenašel odpověď :)