Je možné přimět člena SVJ ke správnému větrání bytu?

SVJ spravuje 36 bytů ve 4 podlažích. Všichni až na jednoho větrají intenzivně a krátce, jen jeden ráno vypne radiátory a otevře ventilačky. Ty zavře až přijde večer z práce. Dochází k úniku tepla z domu, ochlazování stěn sousedních bytů a tím k navýšení nákladů.

Odpovědi
standa

Na obdobnou otázku zde již bylo odpovídáno – viz zdroj níže.

Doporučuji, aby ´výbor SVJ´ napsal dotyčnému členovi SVJ dopis, ve kterém ho upozorní na protiprávní jednání, kterého se dopouští tím, že nezajistil, aby v jeho bytě byla v topném období udržována minimální teplota. Přičemž tato povinnost vychází z níže citované vyhlášky.

Dále do dopisu uveďte, že pokud nesjedná nápravu, bude iniciováno svolání mimořádné schůze shromáždění vlastníků, na které mohou být vůči viníkovi schváleny určité sankce *).

Pokud pak tyto sankce nebude ochoten uhradit, bude možné se obrátit na soud s odvoláním na příslušná ustanovení zákona o vlastnictví bytů.

*) Z vlastní zkušenosti doporučuji, aby Shromáždění přijalo změnu stanov, která bude následně opravňovat k tomu, aby Shromáždění uložilo členu SVJ sankci za porušování Stanov.

Vyhláška č. 194/2007 Sb.¨ze dne 17. července 2007,

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vytapeni-spolecnych-prostor

pastel.ka

Díky Standovi za tuto odpověď, máme ten samý problém…děkuji.