Sarrow

Je možné poškodit mikrofon záznamem hlasitého zvuku?

Odpovědi
Kepler

Myslím že ne, to by už byla nutná přímo sonická zbraň. Možná nějaké jemné a citlivé mikrofony pro zachycení tichých zvuků. Záznam bývá zkreslený, jestli zesilovač, nebo jakákoliv záznamová elektronika nemá správně nastavenou úroveň.

led

Ano, napríklad hlasným výstrelom pri mikrofone, ale pri púšťaní reprodukovanej hudby k takýmto zvukovým rázom bežne nedochádza. Nanajvýš „rozpískate“ mikrofon „spätnou väzbou“ Upravuje sa to znížením citlivosti mikrofonu.

Roman71

Podle toho, jaký zvuk se zaznamenává a o jaký typ mikrofonu jde.
U dynamického mikrofonu bych se obával poškození membrány (deformace, roztržení) nebo odtržení cívky. Mikrofon potom zaznamenává zvuk velmi zkresleně, nebo dokonce vůbec.
Elektretový mikrofon takový problém nemá, je odolnější, ale nemá takový dynamický rozsah. Poškodit se dá mechanicky a to deformací krystalické destičky uvnitř mikrofonu, nebo poškozením elektroniky, která převádí změny kapacity krystalu na elektrický zvukový signál. Hlasitým zvukem se výsledek u tohoto typu mikrofonu pouze zkreslí.