Avatar uživatele
Registrovaný

Je mozne nechat si na detske konto nechat posilat mzdu, kdyz mam exekuci na plat, a prijde mi tam mzda cela bez srazek?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Exekuce mzdy se provádí přímo u zaměstnavatele. Kam si mzdu necháváš posílat je tedy úplně jedno.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nebylo by lepší dostát svým závazkům a uhradit své dluhy, než se snažit této povinnosti všelijak vyhýbat?

============================== ======================
To JájsemRaibek:

Když už narážíte na kecání o čemkoliv, přečtěte si prosím ten zákoník práce. Ten v § 143 odst. 1 říká: Na základě dohody se zaměstnancem je zaměstnavatel povinen při výplatě mzdy nebo platu, popřípadě jiných peněžitých plnění ve prospěch zaměstnance, po provedení případných srážek ze mzdy nebo z platu podle tohoto zákona nebo zvláštního právního předpisu, zaplatit částku určenou zaměstnancem na svůj náklad a nebezpečí na jeden platební účet určený zaměstnancem, a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu, pokud se zaměstnancem písemně nesjedná pozdější termín.

Takže výplata na účet je zákonem předpokládaná možnost; zaměstnavatel tedy žádné předpisy neporušuje. Chce-li zaměstnanec dostávat výplatu tzv. cash, nesjedná si možnost výplaty na účet a je to (srážkám se stejně nevyhne).

Otázka zcela jasně směřovala k situaci, kdy se zaměstnanec snaží vymyslet způsob, jak obejít zákonné srážky prováděné zaměstnavatelem. Takže nevím, o čem tady kecáte vy :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Ano je to možné, akorát si zjisti limity plateb a výběry zda nejsou omezeny nějakou částkou. Např. 1000Kč denně nebo tak, to bys pak nemohl vybrat celou výplatu.
A pro Hans51. Odpověď sice hezká, ale nevím o čem zde "kecáš". Jemu ze mzdy srazí postižitelnou částku a zbytek mzdy (je to dáno zákonem) mu zůstává. To že zaměstnavatelé jsou líní a nechtějí vyplácet mzdu tak jak mu ukládá zákoník práce tedy v hotovosti na pracovišti a ulehčuje si práci, že posílá mzdu na účet, bohužel pokud nemůže mít účet, co má tedy dělat.
Takže on svým závazkům dostává tím, že mu zaměstnavatel srazí určitou část mzdy-postižitelnou částku.
----------------
Takže si to shrneme ještě jednou. Mzda se vyplácí v penězích ve výplatním termínu na pracovišti. Pokud zaměsttanec požádá zaměstnavatele, aby mu posílal mzdu na účet, je zaměstnavatel povinen na jeden účet u českého peněžního ústavu mu mzdu zaslat.
Takže je to zaměstnavatelova povinnost, ale ne právo. Proč to říkám? Protože plno zaměstnavatelů si tím ulehčuje práci, že jen z internetbanky nakliká mzdu na účty a hotovo. Proto plno zaměstnavatelů přímo požaduje účet, přestože na něj nárok nemá.
A nyní co se týče exekuce. Exekutor zablokuje účet, resp. i další účty a tudíž není kam posílat výplatu. Výplatu již po odečtení postižitelné částky.
Takže i to prd co zaměstnanci zbyde nemá, protože má zablokovaný účet. A teď co?
Jasně dluhy se platit mají, ale jsou dluhy a dluhy. Nikoho tím neomlouvám, ale jde prioritně o ten účet a zasílání výplaty na účet. Exekutor si ověří podle rodného čísla účty u bank a zablokuje je. Účet na dítě má jiné rodné číslo a blokovat jej nemůže a proto lze na něj výplatu posílat.
Výplatu po odečtení zákonných srážek a tedy i po odečtení části exekuce.
Tazatel tedy nechce podvádět, ale chce jen dostat to, na co má nárok a co mu bez účtu nejde.
Tam kde pracují s hotovostí to asi problém nebude, sáhnou do kasy a dají mu výplatu, ale jsou firmy, kde mají peníze na účtech a nechce se jim výplaty vybírat z účtu a vyplácet v hotovosti.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

JájsemRaibek

Jen ještě doplním, že mzda ti příjde na to dětské konto snížená o srážky, ale nehrozí blokace toho dětského konta.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 860
Zlatý mosoj 451
Zlatý ivzez 324
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 267
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý annas 177
Zlatý ReHu 173

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.