Letec

Je mou odpovědností hlídat, zda má pracovník platný ŽL?

Mám agenturu poskytující sociální služby (volná živnost). Pouze zprostředkovávám kontakt mezi zákazníkem a pracovníkem, který disponuje stejným ŽL jako já. Zákazník platí mně, já si odečtu provizi a vyplatím pracovníka. Využívám výdajový paušál, nemusím tedy vést účetnictví. Pokud to chápu správně, nemusím dokládat, komu jsem co vyplatil. Pracovníci mi služby fakturují a já je platím přes bankovní účet. Stalo se mi, že někdo živnost pozastavil, aniž mi to oznámil. Měl bych pak problém já, nebo jen on?

Nejlepší odpověď
Arne1

Ty zadáváš zakázku firmě, je na té dané firmě aby si ohlídala svá oprávnění.
Ale ty by ses mohl dostat do problémů protože to co líčíš silně připomíná takzvaný švarc-systém

Další odpovědi
Hlada

To je nějaký kočkopes. Rozhodující je to, s kým má smlouvu zákazník.
Jestli s agenturou, pak je za kvalitu (kvalifikaci) odpovědná agentura, tedy ty. S OSVČ ovšem nesmí být vztah obdobný pracovnímu poměru, protože by se jednalo o zakázaný švarcsystém.
Jestli pouze zprostředkováváš kontakt, pak smlouvu se zákazníkem, včetně odpovědnosti za vady, má mít pracovník (OSVČ), který zároveň vyfakturuje peníze a tobě pošle odměnu za zprostředkování kšeftu.

da ny

Pokud se živíte "amorálním " způsobem, měl byste z toho mít problém i vy.
Platnost ŽL byste něl ve vlastním zájmu pravidelně kontrolovat.

§2 obchodního zákoníku uvádí definici podníkání: „Podnikání se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.“ Tuto definici Švarc systém nesplňuje.

„Švarc systém je označení pro způsob ekonomické činnosti, při které osoby vykonávající pro zaměstnavatele běžné činnosti nejsou jeho zaměstnanci, ale formálně vystupují jako samostatní podnikatelé.“