kajicek94

Je moje rychlost internetu chvalitebná?

Dobrý den,
mám připojení k internetu od místního poskytovatele. Na stránkách uvádí, že za 3000,– Kč/ročně budu mít „Download 50Mb/s a upload 50Mb/s. Garant 20Mb/s.“. Teď jsem provedl měření s výsledky: PING 23 ms, 6,64 Mbps Down, 3,85 Mbps Up. Jak hodnotíte aktuální rychlost s garantovanou? V této problematice se moc nevyznám. Díky, kajicek94

DOPL.: Mb/s je megabit za sekundu, že? Takže i přesto je to OK?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pokud máš GARANTOVANOU 20Mbit a dosahuješ down pouhou třetinu, up pouhou pětinu, tak je ZCELA NEDOSTATEČNÁ!! V případě garantované rychlosti na agregaci kálí Bílý Tesák, na tu se hraje jen u negarantovaných připojení. Ping máš normální.

Další odpovědi
zjentek

Rychlost je to dostatečná, když už jsi u toho známkování.

Brblal

Já mám malinko větší rychlost (down i up 50 Mbit/s) a odezvu (10 ms), ale platím 3600 Kč/rok.

Já myslím, že můžeš být spokojen.

Rychlost si měřím přes: „rychlost.cz“ ukáže se i odezva (= ping).

Zdroj: http://rychlost.cz

Kryšpín

Já platím 9600 tvrdých českých za rok a jsem také spokojen

Alesh

Tak jako úplná tragédie to není, kolik za to platíš? Já mám taky 50/50 na optice, teď jsem naměřil 47,4 / 41,8 – ping 11 ms. Agregaci mám 1:1, což je jiný kafe. 🙂 Ten Garant nevím, chápu to tak, že ti tvrdí, že tuto rychlost ti garantují a to zcela evidentně neplatí, když nemáš ani 10. 🙂

autacek

Neuvádíš agregaci, ta může mít podstatný vliv, ale i tak na většinu věcí na netu je tebou naměřená rychlost dostatečná.

aliendrone

Pokud je malé „b“, jedná se o bity, pokud velké"B", jde o byte (bajty).
Jeden byte má 8 bitů (je to osmiciferné číslo ve dvojkové soustavě).
Takže 1MB = 1 megabyte a 1Mb = 1 megabite.

Celé je to trochu zmatené – jednak z komerčních důvodů (uvádět rychlost v megabitech vypadá MNOHEM lépe, laik si snadněji naběhne), druhak z ryze technických (násobky odpovídají celočíselným mocninám základu 2 – ergo např. 1kB[kilobyte] se NEROVNÁ 1000B [1000 byte] jak by se logicky dalo vyvodit z předpony „kilo“, ale 210 byte [tedy 1024 byte] ).

Je fuk v jakých jednotkách porovnáváš – pokud jsou STEJNÉ. Pořád platí co jsem napsal v odpovědi. To Mbps je jen další rozvedení – megabit per second [megabit za sekundu] – to víš, rychlost se měří VŽDY za nějakou jednotku času. U auta taky neříkáš doblba, že jede „šedesát kilometrů za hodinu“, tam se obvykle spokojíš jen se samotným „jede šedesát“ a VĚTŠINA lidí to chápe. ;) :D :D