anonym010

Je Mein Kampf legální?

Zdravím! Ve škole jsme dostali za úkol udělat referát na nějakou knihu, kterou jsme v poslední době četli. Jelikož se zajímám o historii, především o 20. století, tak jsem si přečetl Hitlerův Mein Kampf, protože mě prostě zajímalo, jak je možné, že se vůbec dostal k moci, proč zavraždil miliony nevinných lidí apod. Teď chci na tuto knihu udělat referát, ale kamarád na mě vyskočil s tím, že je to prý ilegální apod. To mě celkem zaskočilo a nevěřím tomu, ale pořád si nejsem jistý. Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
elkon

Kdyby nebyla legální, tak nebude v obchodech. Napiš název do vyhledávače a máš tam mnoho odkazů ke koupi.

Další odpovědi
paul1

V některých zemích zakázaná je, v ČR ne.
Problémy by mohly nastat při šíření této knihy.
https://www.o­daha.com/tomas-odaha/filozofi­e/adolf-hitler/adolf-hitler-mein-kampf/ad-legalnost-cteni-sireni-mein-kampf

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mein_Kampf

aliendrone

Tak kniha sama o sobě JE LEGÁLNÍ (ve smyslu jejího držení/čtení). Jiná věc je její vydání (pokud si vzpomínám, tak vydavatel byl napadán z „propagace a šíření blábláblá…“, ale jak kauza dopadla nevím/nevzpomínám si. Co se týká tvého referátu, tak tady ti nepomůže asi ani právník (s vyjímkou doporučení volby JINÉHO tématu). Hodně bude záležet na závěrech, které vyvodíš. Pokud knihu řádně zkritizuješ, měl bys být v pohodě (máme přeci svobodu slova/projevu). ;)

POKUD ale shledáš byť jen některé pasáže zajímavými či dokonce PRAVDIVÝMI, jsi na nejlepší cestě do průšvihu. Tím přirozeně nemyslím, že by si pro tebe „přišlo Čestapo a tradá k soudu“ (pokud by se mělo řešit kdejaké „proti demo-svobodo-blablabla-státní“ remcání, tak je za katrem naprostá většina národa – stejně tak to MUSELI kdysi ignorovat estébáci), ale podobné věci mají tendenci se nečekaně „vynořit po letech“.

Pokud tedy například budeš někdy v budoucnu potřebovat bezpečnostní prověrku apod. nebo nedejbože chtít vstoupit do politiky, měl bys být připraven na to, že se tahle „bezvýznamná kravina“ zčista jasna VYNOŘÍ a pěkně ti zavaří, to jednak. Druhak (bezprostředně) musíš počítat s chabým ohodnocením referátu, bo který kantor si dovolí dnes dát jedničku za (byť je parciálně) POZITIVNÍ hodnocení knihy Mein Kampf? Chápeš JAKOU by to mohlo mít pro něj dohru, kdyby to někdo „rozmázl“?

Takže užívej „svobody zaručené ústavou“, ale s ROZMYSLEM! ;) :D :D

Emefej

K legálnosti se vyjadřovat nebudu. Pouze by mě zajímalo, co jsi se z knihy vydané v roce 1925 dozvěděl o Hitlerově nástupu k moci a o vyvraždění milionů lidí.

JežíšKristus

Legální je, referát na ni udělat můžeš. Obyčejně se prodává například v síti knihkupectví NeoLuxor, bývá i vystavena mezi ostatními knihami.
Kamarád, pokud poskytuje právní radu, tak doufám, že je advokátem. Pokud není, pak by se mohl sám dopouštět nelegálního jednání (právní služby mohou poskytovat pouze oprávněné osoby).

plebs

Jak je možné že se dostal k moci slibotechna za podpory 80% národa a později začal rubat s německou pečlivostí Evropu a Sovětský svaz.
Verailleská smlouva.
Německo nesmělo mít žádné tanky
žádné dělostřelectvo
žádný gen. štáb
žádné ponorky a vojenské letectvo
smlouvu také podepsal president USA, ale senát ji zrušil
rovněž Anglie váhala chtěla mít silné Německo.
Podle mého odhadu tajné služba Francie a Anglie pochrupovala poněvadž muselo být zřejmé že Německo zbrojí, tudíž Francie a Anglie má svůj podíl na druhé světové válce.